Podatek 29 razy wyższy. Wynajmującym mieszkania mniej opłaca się biznes

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Ekspert o cenach nieruchomości
Ekspert o cenach nieruchomościTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspert o cenach nieruchomości

Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie mieszkań zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prowadzące najem prywatny – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Takie stanowisko zajmuje resort finansów.

W "DGP" przypomina, że właściciele mieszkań mogą wybrać, czy prowadzą najem prywatny (poza działalnością gospodarczą), czy zakładają firmę i rozliczają zyski z najmu w działalności gospodarczej. "Dotychczas dominował pogląd, że w obu przypadkach płacą stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla mieszkań, czyli jedynie 1 zł za 1 mkw" - podaje gazeta.

"Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie mieszkań zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prowadzące najem prywatny, czyli poza działalnością gospodarczą – tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów" – pisze jednak "Dziennik Gazeta Prawna".

Jaka stawka podatku od nieruchomości?

Jak informuje gazeta, chodzi o rozstrzygnięcie, jaką stawkę podatku od nieruchomości powinni zapłacić właściciele mieszkań na wynajem.

Ministerstwo Finansów uznało, że wszystko zależy od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają zyski z najmu w ramach firmy.

"W takim przypadku właściciel zapłaci stawkę właściwą dla biznesu, czyli (maksymalnie) 28,78 zł za 1 mkw. Nie ma znaczenia, że lokal służy wyłącznie celom mieszkaniowym. Podatek będzie o wiele niższy, gdy właściciel prowadzi najem prywatny, czyli poza działalnością gospodarczą. Zapłaci wówczas preferencyjną stawkę – 1 zł za 1 mkw" – czytamy w "DGP".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości