Ceny najmu w Polsce. "Najemcy przestali akceptować obecne, wysokie stawki"

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Kuniewicz o rynku najmu
Kuniewicz o rynku najmuTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSKuniewicz o rynku najmu

Czwarty kwartał 2022 roku przyniósł wyraźne spowolnienie wzrostów stawek czynszów najmu mieszkań w największych miastach Polski - wynika z raportu AMRON-SARFiN, poświęconego sytuacji na rynku nieruchomości. "Wydaje się, że najemcy przestali akceptować obecne, wysokie stawki czynszów" - napisano.

W najnowszym raporcie AMRON-SARFiN opublikowanym przez Związek Banków Polskich możemy przeczytać, że ostatnie 3 miesiące zeszłego roku przyniosły obniżenie presji popytowej zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy przybyłych do Polski, jak i ze strony Polaków, którzy po podwyżkach stóp procentowych nie mają szans na kredyt i i najem jest jedyną opcją.

"W sytuacji znaczącego wzrostu kosztów utrzymania i jednocześnie spadków realnych wynagrodzeń wydaje się, że najemcy przestali akceptować obecne, wysokie stawki czynszów" - stwierdzono w raporcie.

Stawki za wynajem. Najwyższy wzrost w Katowicach, najniższy we Wrocławiu

Średni czynsz najmu mieszkania w Warszawie w IV kwartale 2022 roku wyniósł 2 226 zł i był wyższy od notowanego kwartał wcześniej o 39 zł (1,78 proc.). W trzecim kwartale w stosunku do drugiego wzrost wyniósł 4,8 proc. czyli 100 zł.

Najwyższy wzrost średniej stawki czynszu odnotowano w Katowicach – o 4,52 proc. W pozostałych miastach odnotowano niewielkie wzrosty, nie przekraczające poziomu 2 proc. W Łodzi wzrost średniego czynszu wyniósł 1,86 proc. (24 zł). Przeciętny czynsz w Gdańsku wyniósł 1 997 zł, a więc o 1,06 proc. więcej wobec wartości notowanych kwartał wcześniej.

Najem w Polsce - IV kwartał 2022 r.AMRON

Najniższy wzrost stawki czynszu, zaledwie o 0,32 proc. zanotowano we Wrocławiu.

W skali roku wzrosty są nadal duże. Największą dynamikę wysokości czynszów w stosunku do IV kwartału 2021 zanotowano w Krakowie – 19,16 proc. i w Łodzi – 18,88 proc. W tym samym okresie najwolniej rosły czynsze w Gdańsku – o 16,65 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości