TVN24 Biznes | Nieruchomości

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w Polsce. Spadki w dwóch dużych miastach

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Turek o niższych ratach kredytówTVN24 BIS
wideo 2/5
TVN24 BISTurek o niższych ratach kredytów

W drugim kwartale tego roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym najmocniej wzrosły w ujęciu rocznym w Warszawie, Gdańsku oraz Łodzi - wynika z raportu Metrohouse. W dwóch przypadkach w ujęciu kwartalnym zanotowano jednak spadek cen.

W przypadku wszystkich badanych miast w drugim kwartale mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Mieszkania na sprzedaż

Największy wzrost dotyczył Warszawy. W stolicy mieszkania używane podrożały o 11,4 proc. rok do roku. Średnia cena transakcyjna wynosiła 11 151 zł za m2. "Po raz pierwszy w historii średnie ceny przekroczyły 11 tys. zł. Analizując wzrosty cen r./r. widać, że to właśnie w Warszawie ceny wzrosły najbardziej w stosunku do pierwszego pandemicznego kwartału zeszłego roku" – zwrócili uwagę autorzy raportu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Istotna różnica dotyczy także Gdańska i Łodzi. W obu przypadkach w ujęciu rocznym średnia cena transakcyjna wzrosła o 10,6 proc. W Gdańsku w drugim kwartale br. było to 8616 zł za m2, zaś w Łodzi 6152 zł za m2.

Jednolitego wzrostu nie widać w porównaniu cen transakcyjnych kwartał do kwartału. Wyróżniają się Wrocław i Gdańsk, gdzie mimo wzrostów w ujęciu rocznym, zanotowano spadki w ujęciu kwartalnym. W obu miastach w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku średnie ceny spadły o 2 proc. Z drugiej strony, największe wzrosty kwartał do kwartału zanotowano w Łodzi i Krakowie, odpowiednio o 8,4 proc. i 8,0 proc.

Metrohouse

Ceny mieszkań

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że nie zmieniają się najbardziej popularne segmenty zakupowe klientów. "W Warszawie i największych polskich miastach powodzeniem cieszą się lokale od 35 do 50 m kw., których udział w transakcjach wynosi 36 proc. Na drugim miejscu plasują się nieco większe mieszkania o metrażu 50-65 m kw., które cieszyły się zainteresowaniem 29 proc. nabywców" – czytamy w raporcie.

Jednocześnie zaznaczono, że kwoty, jakie musimy przeznaczyć na zakup mieszkania są coraz wyższe. W stolicy najczęściej, bo 54 proc. transakcji jest realizowanych w przedziale cenowym 300-600 tys. zł, jednak 8 proc. zakupów dotyczy transakcji w cenach powyżej 1 mln.

"W pozostałych największych miastach dominuje przedział 200-400 tys. zł, a zainteresowanie zakupem spada proporcjonalnie do wyższych poziomów cenowych ofert" – dodano.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock