29 metrów kwadratowych mieszkania na osobę. Polska dużo poniżej europejskiej średniej

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Turek o niższych ratach kredytów
Turek o niższych ratach kredytówTVN24 BIS
wideo 2/5
TVN24 BISTurek o niższych ratach kredytów

Nieco ponad 29 metrów kwadratowych mieszkania przypada w Polsce na statystycznego obywatela. Sytuacja mieszkaniowa na Wisłą się poprawia, bo na osobę mamy do dyspozycji metraż większy o jedną trzecią w porównaniu z 2002 rokiem - wynika z raportu firmy HRE Investments.

Według danych Eurostatu przytoczonych w raporcie HRE, w Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 metrów kwadratowych mieszkania. "W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy" - napisano w raporcie i dodano, że statystyczny Europejczyk dysponuje 40 mkw. mieszkania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Metry kwadratowe na osobę - Polska na tle Europy

Gorzej niż w Polsce jest według HRE jedynie w Rumunii, gdzie w 2012 r. (brak nowszych danych) na osobę przypadało po 17 mkw. mieszkania. Na Litwie, w Bułgarii i na Słowenii sytuacja jest zbliżona do polskiej - dodano.

Około 40 mkw. na osobę przypada we Francji, Hiszpanii, na Łotwie, w Finlandii czy Włoszech - napisano. "Rekordzistami są natomiast Duńczycy. Statystycznie rzecz biorąc, mają do dyspozycji ponad 60 mkw. na osobę. To ponad dwa razy więcej niż u nas" - podkreślono w raporcie.

HRE zwróciło uwagę, że w Polsce sytuacja mieszkaniowa konsekwentnie poprawia się. "Podczas gdy w 2002 r. na osobę przypadały po 22 metry, to dziś jest już o 7 metrów kwadratowych więcej" - stwierdzono. "To jest naprawdę potężny skok, jeśli weźmiemy pod uwagę braki mieszkaniowe, z którymi jako kraj borykamy się przez całe dekady" - oceniono.

"Patrząc na sytuację okiem pesymisty, możemy jednak dojść do przykrej konstatacji, że w tym tempie do średniej europejskiej będziemy jeszcze dążyć 20-30 lat" - wskazało HRE.

Przeciętna powierzchnia mieszkania na osobęHRE Investments

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości