Liczba mieszkań dostępnych w tej formie wzrosła o 40 procent

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ile średnich pensji netto na mieszkanie?
Ile średnich pensji netto na mieszkanie?TVN24
wideo 2/4
Ile średnich pensji netto na mieszkanie?TVN24

O 40 procent wzrósł w 2023 roku rynek mieszkań na wynajem oferowany przez inwestorów instytucjonalnych, między innymi przez fundusze inwestycyjne - wynika z raportu Knight Frank i Dentons.

Do niedawna rynek mieszkań na wynajem w Polsce zdominowany był przez prywatnych inwestorów. To się jednak zmienia. Ubiegły rok był rekordowy dla tego sektora BTR (Build-to-Rent) w Polsce. Oddano do użytku ponad 5,1 tys. nowych mieszkań, co oznaczało 40-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Na koniec 2023 roku w ofercie inwestorów instytucjonalnych dostępnych było ponad 16 tys. mieszkań BTR - poinformowano w raporcie Knight Frank i Dentons.

Chodzi o sektor BTR, dotychczas znany jako PRS – (Private Rented Sector).

Najem instytucjonalny w Polsce. Coraz większa dostęność

- Rynek mieszkań na wynajem - BTR - w Polsce rozwija się dynamicznie, stanowiąc atrakcyjną perspektywę dla inwestorów. Pod koniec roku liczba dostępnych mieszkań na wynajem na instytucjonalnym rynku najmu przekroczyła 16 000, a prawie 12 000 mieszkań jest cały czas w budowie. Wzrost popytu jest widoczny szczególnie w dużych miastach – w Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu i właśnie w tych lokalizacjach ankietowani w naszym badaniu inwestorzy planują nowe projekty – skomentowała Sylwia Jankowska z Knight Frank.

Według szacunków EY na koniec 2022 r. łączne zasoby PRS w Polsce wynosiły ok. 8,5 tys. mieszkań, a kolejne 55,5 tys. może trafić na rynek w perspektywie od 5 do 7 lat.

Jak wskazano w raporcie, 41 proc. mieszkań w sektorze BTR dostępnych jest w Warszawie. W stolicy znajduje się obecnie ponad 6,6 tys. takich lokali, a w budowie jest kolejnych 4,4 tys. W całym kraju do końca 2024 roku do użytku zostanie oddanych około 6,5 tys. mieszkań przeznaczonych na wynajem instytucjonalny. Inwestorzy dysponują też gruntami, na których może powstać około 36,2 tys. mieszkań.

Autorzy zauważają jednak, że mieszkania dostępne w formie najmu instytucjonalnego stanowiły w 2023 roku zaledwie 1,4 proc. całkowitej podaży mieszkań do wynajęcia w głównych miastach Polski, a ponad 98 proc. tych zasobów stanowi własność prywatną. Szacuje się je na ponad 1,2 miliona lokali.

Rosnące zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem mieszkań na wynajem

Według ekspertów Knight Frank i Dentons, warunki społeczno-gospodarcze stwarzają jednak możliwości dalszej ekspansji sektora BTR w Polsce. Przeprowadzony wśród inwestorów aktywnych na rynku BTR barometr tzw. sentymentu rynkowego potwierdził, że ponad 40 proc. podmiotów szacuje prime yield (stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości na rynku) w Warszawie na poziomie 5,5-6 proc., a niespełna 20 proc. na ponad 6 proc. Wszyscy ankietowani zadeklarowali również, że ich strategia rozwoju przewiduje realizację nowych projektów. Jak wskazali analitycy Knight Frank i Dentons, te dane potwierdzają zaufanie inwestorów do rynku BTR.

Jeśli zaś chodzi o bariery i ryzyka w rozwoju rynku, ankietowani wskazali: wysokie koszty finansowania (69 proc.), ograniczoną dostępność gruntów (44 proc.), a także ich przeszacowaną przez sprzedających wartość (44 proc.). Spośród przeszkód prawnych najczęściej wymieniano brak przepisów o REIT-ach (funduszach inwestujących w nieruchomości - Real Estate Investment Trust) - (69 proc.) oraz przejrzystych regulacji podatkowych (62 proc).

REIT-y w Polsce. Kiedy zostaną wprowadzone

W ocenie specjalistów z Dentons ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku BTR są coraz bardziej przewidywalne przepisy podatkowe. W ostatnim czasie widać korzystne zmiany, w tym m.in. możliwość opodatkowania budynków mieszkalnych wynajmowanych długoterminowo osobom fizycznym preferencyjną stawką podatku od nieruchomości (1,15 zł zamiast 33,10 zł za 1 mkw).

- Niewątpliwie ogromnym impulsem rozwojowym dla rynku BTR byłoby wprowadzenie od dawna oczekiwanych przez inwestorów przepisów dotyczących tzw. REIT-ów, co wydaje się możliwe w świetle niedawno ogłoszonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii założeń – dodał Tomasz Krasowski z Dentons.

Knight Frank to globalna firma doradcza specjalizująca się w rynku nieruchomości. Doradza zarówno indywidualnym właścicielom i nabywcom, jak również największym deweloperom, inwestorom i najemcom korporacyjnym.

Dentons jest jedną największych firm prawniczych na świecie. Działa w ponad 80 krajach, świadcząc pomoc inwestorom.

Najem instytucjonalny. Co to jest

Najem instytucjonalny jest dostępny wyłącznie dla podmiotów, które prowadzą firmę w zakresie wynajmu lokali. Forma ta nie obejmuje prywatnych właścicieli mieszkań i budynków, dla których przewidziana jest inna forma najmu nieruchomości.

"Umową najmu instytucjonalnego jest umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali" - wynika z ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Umowa najmu instytucjonalnego zapewnia właścicielowi uproszczoną procedurę eksmisji najemcy, który narusza warunki umowy, nie płaci czynszu i odmawia opuszczenia lokalu po wygaśnięciu umowy.

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"