"Dostępność mieszkań na wynajem jest najniższa w historii"

Źródło:
PAP
Milewska-Wilk o wpływie funduszy inwestycyjnych na rynek nieruchomości i hurtowych zakupach mieszkań
Milewska-Wilk o wpływie funduszy inwestycyjnych na rynek nieruchomości i hurtowych zakupach mieszkańTVN24
wideo 2/5
Milewska-Wilk o wpływie funduszy inwestycyjnych na rynek nieruchomości i hurtowych zakupach mieszkańTVN24

Mamy sytuację mocno dramatyczną. Jesteśmy w okresie, kiedy dostępność mieszkań na wynajem jest najniższa w historii - powiedział Paweł Sztejter, Head of Residential w firmie doradczej JLL. Według organizacji w sześciu głównych miastach można dzisiaj wynająć nieco powyżej 8 tysięcy mieszkań. Tak niska podaż przekłada się na niespotykany od lat wzrost czynszów.

- 2022 r. był czasem szoków i turbulencji, bardzo intensywnym dla rynku mieszkaniowego. Czwarty kwartał przyniósł pewien optymizm, dlatego że sprzedaż na sześciu głównych rynkach była zdecydowanie lepsza - o ok. 30 proc. kdk - w porównaniu do bardzo słabego wyniku z trzeciego kwartału, kiedy deweloperzy sprzedali poniżej 7 tys. jednostek. Lepszy wynik w czwartym kwartale to głównie aktywność nabywców gotówkowych (...) Cały 2022 r. ze sprzedażą na poziomie 35 tys. na sześciu głównych rynkach (...) pokazuje, że cofnęliśmy się z wynikiem do okresu sprzed boomu mieszkaniowego z 2013 r., więc możemy wyniki uznać za całkiem niezłe, na tle zawirowań- powiedziała Aleksandra Gawrońska, dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego w JLL podczas śniadania prasowego.

- W pierwszej połowie 2023 r. pewnie będziemy obserwować pewne spowolnienie, ale druga połowa powinna przynieść delikatne odbicie, jeśli chodzi o zakupy. W całym roku możemy zbliżyć się do wyniku z 2022 r. - dodała. Z danych JLL wynika, że w drugiej połowie 2022 r. można było obserwować wstrzymywanie części projektów, co sprawiło, że oferta na koniec grudnia szacowana była na około 49 tys.

Kluczowe zmiany w prawie

Gawrońska oceniła, że w 2023 r. kluczowe znaczenie będą miały zmiany legislacyjne poprawiające zdolność kredytową i dotyczące subsydiowanych kredytów, ale także zasad kupowania większej liczby mieszkań, w tym także dotyczące sektora PRS (sektora najmu instytucjonalnego, ang. Private Rented Sector).

Dodała, że odbudowę popytu na kredyty może wspomóc wprowadzenie rządowego programu kredytów z 2 proc. oprocentowaniem, a także obniżenie buforu ostrożnościowego. - Może to podnieść słupki sprzedaży na sześciu głównych rynkach - pewnie jeszcze nie bardzo wyraźnie w 2023 r., ale w 2024 r. ten wzrost powinien być znaczący - uważa Gawrońska.

Zdaniem ekspertki, nie jest spodziewany spadek cen w ujęciu nominalnym, a w perspektywie najbliższych lat można raczej oczekiwać ich wzrostu. - Na ten moment nie widzimy prawdopodobieństwa, by ceny nominalne mogły spadać. Rośnie prawdopodobieństwo, że w perspektywie 2-3 lat, z uwagi na ograniczenia w nowej podaży, ceny mogą wyraźnie rosnąć - oceniła.

Dostępność mieszkań najniższa w historii

Jako trudną eksperci oceniają sytuację na rynku najmu. - Mamy gigantyczny popyt na mieszkania na wynajem (...). Mamy sytuację mocno dramatyczną. Jesteśmy w okresie, kiedy dostępność mieszkań na wynajem jest najniższa w historii. Deficyt mieszkań w sześciu największych miastach w Polsce sięga obecnie 700 tys. lokali - powiedział Paweł Sztejter, Head of Residential w JLL.

Dodał, że liczba ta uwzględnia konserwatywne podejście do szacunków odnoszących się do długoterminowego popytu ukraińskiego. - Jednocześnie liczba mieszkań dostępnych na wynajem spada - w ciągu roku spadła o 75 proc. (...) Ponadto, bardzo szybko rosną czynsze - to jest najwyższy wzrost czynszów, jaki obserwujemy od wielu lat - poinformował Sztejter.

JLL podało, że w sześciu głównych miastach można dzisiaj wynająć nieco powyżej 8 tys. mieszkań.

Sztejter ocenił, że jednym ze sposobów zwiększania dostępności mieszkań jest umożliwienie realizacji inwestycji przez inwestorów instytucjonalnych. Jego zdaniem nie ma zagrożenia, by zmonopolizowali oni rynek najmu w Polsce. - Dziś inwestorzy w sześciu miastach mają 0,4 proc. zasobów. Jeśli wybudują wszystko, co jest zaplanowane w perspektywie 5-6 lat ten udział sięgnie 1-1,5 proc. Mówienie, że w Polsce rynek mieszkaniowy zostanie zmonopolizowany (...) jest absurdalne - powiedział.

Sytuacja na rynku biurowym

Eksperci JLL ocenili, że nadal dobrze radzi sobie rynek biurowy i mimo spowolnienia gospodarczego jego perspektywy są dość optymistyczne. - Rok 2023 może być jednym z ostatnich, w którym można zabezpieczyć umowę najmu na czynszach, do których się przyzwyczailiśmy przez ostatnie kilkanaście lat. (...) Ale sytuacja różni się jeśli chodzi o Warszawę i rynki regionalne - powiedział Tomasz Czuba, Head of Office Leasing and Tenant Representation w JLL.

Wyjaśnił, że w Warszawie widoczna jest luka podażowa - podczas, gdy w 2022 r. oddano do użytku ok. 250 tys. m kw. powierzchni biurowej, prognozowany wolumen na 2023 r. to ok. 73 tys. m kw. powierzchni.

- Na rynkach regionalnych podaż powierzchni biurowych nie spadnie tak dramatycznie w tym roku, ale będzie spadała w kolejnych latach. (...) Na rynkach regionalnych mamy obecnie ok. 15 proc. wakatów, spodziewamy się, że mogą one wzrosnąć średnio o ok. 18 proc. Jeśli chodzi o Warszawę na pewno ten współczynnik będzie spadał i może osiągnąć 8-9 proc. - powiedział Czuba.

Z raportu JLL wynika, że w 2022 roku najemcy w Polsce wynajęli ponad 1,4 mln m kw. powierzchni biurowej, z czego 860 tys. m kw. w Warszawie. - Prognozujemy, że popyt na biura będzie spadał. (...) Ale nie będzie to dramatyczny spadek - dodał Czuba.

Eksperci spodziewają się, że czynsze w Warszawie w ciągu najbliższych dwóch lat wzrosną o 9-15 proc., w zależności od lokalizacji biura. W prezentacji JLL podało, że podaż powierzchni biurowej w całej Polsce wynosi 12,7 mln m kw.

JLL jest firmą specjalizującą się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami. Prowadzi działalność w ponad 80 krajach i zatrudnia na całym świecie ponad 102 tys. pracowników.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP