Tanie kredyty na zakup pierwszego mieszkania. Jest zapowiedź wiceministra

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznychTVN24
wideo 2/5
TVN24Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii analizuje sytuację na rynku mieszkaniowym i pracuje nad propozycją kredytów mieszkaniowych z niskim oprocentowaniem - przekazał sekretarz stanu w MRiT Piotr Uściński. Wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie dla osób kupujących pierwsze mieszkanie.

Według ostatnich danych GUS w październiku br. rozpoczęto budowę 13,6 tys. mieszkań, o 39,8 proc. mniej rdr i o 14,5 proc. mdm. Wydano pozwolenia na realizację 20,6 tys. mieszkań, o 28,6 proc. mniej w ujęciu rok do roku. Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że za kilka lat mieszkań na rynku będzie zdecydowanie za mało.

Kredyt mieszkaniowy - sytuacja na rynku

Uściński, pytany o dane, podkreślił, że jego resort analizuje sytuację na rynku mieszkaniowym.

- Zauważamy, że inwestorzy wstrzymują się z rozpoczynaniem budów. To jest związane z rynkiem kredytowym. Mniej osób decyduje się na wzięcie kredytów ze względu na wysokie stopy procentowe. Stąd propozycje Jarosława Kaczyńskiego, nad którymi pracujemy, dotyczące kredytów z niską stopą procentową dla pewnej części społeczeństwa - dla tych, którzy kupują pierwsze mieszkanie - oznajmił wiceminister rozwoju.

Na początku września podczas wizyty w Stalowej Woli prezes PiS powiedział, że jest rozważany pomysł niskooprocentowanych kredytów mieszkaniowych dla młodych rodzin.

- Jest rozważana taka propozycja, żeby młode rodziny mogły dostawać kredyt na mieszkanie na 2 proc., czyli bardzo niskie oprocentowanie. W tej chwili ocenia się możliwości, że to mogłoby być 50 tysięcy rodzin rocznie - powiedział.

Czytaj także: Potężny spadek na rynku kredytów mieszkaniowych. "Dno jeszcze przed nami"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości