Potężny spadek na rynku kredytów mieszkaniowych. "Dno jeszcze przed nami"

Autor:
ToL,
dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznychTVN24
wideo 2/5
TVN24Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych

Liczba kredytów mieszkaniowych, udzielonych przez banki i SKOK-i, spadła w październiku o ponad 73 procent rok do roku, a kredytów gotówkowych zmniejszyła się o niemal 8 procent - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Więcej udzielono jedynie kredytów ratalnych - o ponad 20 procent.

Zgodnie z najnowszymi danymi BIK spadek w liczbie udzielonych kredytów mieszkaniowych sięgnął 73,2 procent, licząc rok do roku. O 7,9 proc. spadła liczba udzielonych kredytów gotówkowych - dodano w opublikowanym w czwartek raporcie. Z informacji BIK wynika również, że w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały niższą wartość we wszystkich produktach kredytowych. Najwięcej o (-74,5 proc.), spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Wartość udzielonych kredytów gotówkowych spadła o (-9,1 proc.), ratalnych o (-14,3 proc.). Na minusie także wartość przyznanych limitów na kartach kredytowych (-3,2 proc.) - podano. W pierwszych dziesięciu miesiącach br. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. ujemne dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowały kredyty mieszkaniowe (odpowiednio -48,2 proc., -45,0 proc.), karty kredytowe (-24,3 proc., -12,7 proc.) oraz kredyty gotówkowe (-1,1 proc., -2,9 proc.). Natomiast dodatnie dynamiki w liczbie i wartości zanotowały jedynie kredyty ratalne (+27,9 proc., +0,3 proc.) - podało Biuro.

Rynek kredytów mieszkaniowych się zamraża. "Dno jeszcze przed nami"

- Dla kredytów mieszkaniowych październik, podobnie jak poprzednie miesiące, utrwalił trend spadkowy. Banki udzieliły tylko 6,7 tysiąca kredytów, co jest jednym z najniższych wyników od ponad 12 lat, czyli od stycznia 2010 r. W ujęciu wartościowym banki udzieliły w październiku kredytów mieszkaniowych na wartość 2,183 mld zł – to o 74,5 proc. mniej niż przed rokiem - ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

- Jednym słowem, rynek kredytów mieszkaniowych zamraża się. Rynek ten pozbawiony sterydów w postaci ultraniskich stóp procentowych i możliwości wydłużania okresu kredytowania powyżej 25 lat (wymóg do liczenia zdolności kredytowej), dalej spada w przepaść, a dno jeszcze przed nami - dodał.

W ocenie BIK, wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w całym 2022 r. może wynieść 46 mld zł, co oznacza spadek o 48 proc. rdr.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ToL, dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ Fotokon

Pozostałe wiadomości