Co dalej z cenami mieszkań w Polsce? Prognozy

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Polacy chętnie inwestują
Polacy chętnie inwestująTVN24
wideo 2/5
TVN24Polacy chętnie inwestują

Ceny mieszkań w 2022 roku wciąż będą rosnąć - wynika z prognozy HRE Think Tank. Zdaniem ekspertów zwyżki sięgną 5-10 procent. Według analityków pomimo obserwowanego od dłuższego czasu wzrostu cen nie ma jednak bańki na polskim rynku. Wcześniej także analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego ocenili, że ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosną w przyszłym roku o 10 procent.

Według prezesa HRE Think Tank Michała Cebuli, fundamenty rodzimego rynku mieszkaniowego są stabilne. - Jesteśmy pewni, że nie mamy do czynienia z bańką na polskim rynku mieszkaniowym i choć przecen w tym obszarze nigdy nie można wykluczyć, to dziś ryzyko takiego obrotu spraw w Polsce uważamy za bardzo małe - stwierdził.

Ceny mieszkań w 2022 roku. Prognozy ekspertów

Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że w 2022 roku mieszkania będą drożeć w znacznie wolniejszym tempie niż to jest obserwowane w roku 2021.

Powołując się na dane za trzeci kwartał, prezes wskazał, że zarówno mieszkania nowe jak i używane drożały w tempie ponad 10 proc. w skali roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nieruchomości. 2021 rok może przynieść kolejny rekord

Z szacunków HRE Think Tank wynika też, że w budowie sami tylko deweloperzy mieli w październiku 2021 roku 254 tysiące nowych mieszkań.

Z danych wynika również, że w okresie od stycznia do października 2021 roku deweloperzy otrzymali ponad 174 tysiące pozwoleń na budowę i rozpoczęli budowę prawie 141 tysięcy mieszkań. To oznacza wzrost względem analogicznego okresu 2020 roku o ponad 30 proc.

"2021 rok może przynieść kolejny rekord liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Może to być w sumie około 230 tysięcy, co byłoby najlepszym wynikiem od ponad czterech dekad" - czytamy. Zaznaczono, że efektem boomu jest wzrost cen ziemi budowlanej, kosztów budowy oraz materiałów. "Biorąc pod uwagę 25 wskaźników z obszaru budownictwa, cen mieszkań, kondycji gospodarstw domowych i sektora bankowego – wartość indeksu HRE koniunktury na rynku mieszkaniowym za trzeci kwartał 2021 roku wynosi 0,755" - napisano w analizie.

- Najnowszy odczyt wpisuje się więc w przewidywany przez nas scenariusz normalizacji sytuacji. Przy tym warto podkreślić, że nie obserwujemy zjawisk wskazujących na trwałe nierównowagi na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz nadmiernego ryzyka wystąpienia takich nierównowag w najbliższym czasie – mówi cytowany w informacji główny analityk HRE Think Tank Bartosz Turek.

Zdaniem HRE Think Tank w roku 2022 jest możliwy dalszy wzrost cen o skali od 5 do 10 proc. Przy czym - jak napisano - nie można wykluczyć, że przejściowo, a więc jeszcze w danych za kolejne kwartały (od jednego do trzech) będzie można zaobserwować wyższe dynamiki wzrostów cen niż dziś. Zaznaczono, że popyt będzie odroczony ważnym czynnikiem kształtującym zakupy mieszkań w kolejnych 12 miesiącach, zwłaszcza w kontekście zapisów ustawy o gwarantowanych kredytach mieszkaniowych.

Polski Ład i mieszkania bez wkładu własnego

Według HRE Think Tank już pod koniec maja 2022 roku na rynku pojawi się nowa grupa konsumentów, którzy będą mogli skorzystać z kredytów bez wkładu własnego. Oferta ta - jak przypomniano - będzie kierowana do osób nie mających własnego mieszkania lub do rodzin, które mieszkają w za małym lokum. Komponentem kredytu bez wkładu własnego jest program dopłat dla osób, którym będą rodzić się kolejne dzieci. "Już przy urodzeniu drugiego będzie można wnioskować o nadpłacenie kredytu środkami z budżetu. Przy drugiej pociesze będzie to kwota 20 tys. złotych, a przy każdej kolejnej stawka wzrasta do 60 tys." - czytamy.

Dodano, że są też prowadzone prace nad tzw. bonem mieszkaniowym, który ma przyjąć formę dofinansowania dla osób chcących zamieszkać np. w SIM-ie (nowa nazwa TBS-ów) oraz dla rodzin, które chciałyby kupić sobie własne "cztery kąty" lub zbudować dom.

HRE Think Tank zwraca uwagę na szybko rosnący udział zagranicznych funduszy inwestycyjnych w popycie na mieszkania w Polsce. Zdaniem ekspertów, należy rozważyć objęcie kontrolą UOKiK dużych transakcji na rynku mieszkaniowym. "Chodzi o znaczące zakupy pakietowe, przejęcia spółek deweloperskich z dużymi portfelami budowanych mieszkań i bankami ziemi, które mogą mieć negatywny wpływ na grę podaży i popytu na mieszkania. Uzupełnieniem tych doraźnych działań powinno być wprowadzenie do polskiego porządku prawnego REIT-ów, ale z wykorzystaniem formuły najmu z dojściem do własności" - napisano.

Ceny mieszkań - prognozy PIE

Niedawno prognozy dotyczące wzrostu cen mieszkań opublikował także Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy PIE ocenili, że ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosną w 2022 roku o 10 proc.

"Spodziewamy się, że wzrost cen nieruchomości w Polsce w 2022 r. wyniesie ok. 10 proc. – już obecnie widzimy tendencję wzrostową w większości dużych miast. Ceny mieszkań podwyższać będzie presja kosztowa. To efekt skokowego wzrostu cen materiałów i wysokiej dynamiki wynagrodzeń w budownictwie" - napisali analitycy PIE.

PIE spodziewa się wzrostu cen o 8 proc. w 2023 roku. Zdaniem PIE wzrost cen nieruchomości powinna ograniczać duża liczba nowych mieszkań oddawanych do użytków.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości