Licytacje komornicze to forma publicznej sprzedaży ruchomości lub nieruchomości dłużnika w celu ich spieniężenia i zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła możliwość przeprowadzania licytacji online, uruchomiona została bowiem elektroniczna platforma licytacji komorniczych.
● Licytacje komornicze to publiczna sprzedaż zajętych ruchomości i nieruchomości dłużnika. ● Licytację komorniczą poprzedzić musi obwieszczenie. ● Warunkiem przystąpienia do licytacji jest złożenie rękojmi. ● Obecnie możliwe jest prowadzenie licytacji komorniczej za pośrednictwem portalu e-licytacje.komornik.pl.
Licytacje komornika – pojęcie i podstawa prawna
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego w drodze publicznej licytacji komorniczej sprzedawane są zajęte ruchomości i nieruchomości dłużnika. W praktyce licytacje komornicze samochodów czy licytacje komornicze nieruchomości to dla wielu osób szansa na ich nabycie po często okazyjnej cenie.
Co istotne, komornik zobowiązany jest do publicznego obwieszczenia o licytacji, w którym określa m.in.:
– czas i miejsce przeprowadzenia licytacji, – przedmiot licytacji, – sumę oszacowania i cenę wywołania, – miejsce i czas, w których można oglądać przedmiot licytacji, – wzmiankę o tym, że prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń.
Czytaj także: Ile może zabrać komornik – z pensji, z emerytury, z konta bankowego? Co nie podlega egzekucji komorniczej?
Rękojmia – warunek licytacji komorniczej
Warunkiem przystąpienia do licytacji komorniczej jest złożenie rękojmi, nazywanej także wadium. Jej wysokość wynosi jedną dziesiątą sumy oszacowania, a w przypadku licytacji komorniczej nieruchomości musi być ona określona w obwieszczeniu licytacji.
Rękojmię składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.
Licytacje komornicze – kto może wziąć w nich udział?
Licytacja komornicza charakteryzuje się powszechnością, zatem co do zasady może wziąć w niej udział każdy. Ustawodawca określił jednak listę podmiotów, które pozbawione zostały tego prawa. W przetargu komorniczym nie mogą uczestniczyć:
– dłużnik, – komornik, oraz ich: – małżonkowie, – dzieci, – rodzice, – rodzeństwo, a także: – osoby, które obecne są na licytacji w charakterze urzędowym, – licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.
Gdzie szukać licytacji komorniczych?
Od 6 listopada 2021 roku możliwe jest licytowanie nieruchomości za pośrednictwem portalu e-licytacje.komornik.pl. Wcześniej możliwe było już licytowanie za jego pośrednictwem ruchomości.
Prowadzenie licytacji komorniczych online ma w założeniu przyspieszyć egzekucję nieruchomości i zapewnić przejrzystość postępowania. Jest to także bezpieczny sposób licytacji dla uczestników.
Licytacja online przebiega według podobnych zasad – konieczne jest jej obwieszczenie przez komornika. Warunkiem przystąpienia do licytacji jest utworzenie indywidualnego konto w systemie przez licytantów, którzy po zalogowaniu się mogą brać udział w przetargu. Przetarg trwa tydzień, a wygrywa go uczestnik, który zaproponował najwyższą ofertę w chwili zakończenia przetargu.
Akty prawne: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 2016 roku w sprawie sposobu przeprowadzenia licytacji elektronicznej ruchomości w sądowym postępowaniu egzekucyjnym Dz. U. 2016 poz. 1431, Ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock