Hiszpański rząd rozpoczął proces wycofywania tak zwanych "złotych wiz". Program stworzony w 2013 roku zapewniał prawo do pobytu w kraju obywatelom spoza Unii Europejskiej pod warunkiem zakupu nieruchomości. Do wycofania "złotych wiz" wzywała między innymi Komisja Europejska.
Podczas wtorkowego posiedzenia hiszpańskiego rządu, ministrowie poparli decyzję o wycofaniu wiz przyznawanych obcokrajowcom w zamian za zakup nieruchomości o wartości co najmniej 500 tys. euro. Jak podkreślał premier Pedro Sánchez, rząd chce zlikwidować program, aby "zapewnić ludziom prawo do mieszkań i by mieszkania przestały być przedmiotem praktyk spekulacyjnych".
Premier Hiszpanii dodał, że większość przyznanych wiz była związana z zakupem nieruchomości w takich miejscach jak Madryt, Barcelona, Walencja, Malaga, Alicante i Baleary - czyli lokalizacjach, w których rynek mieszkaniowy "znajduje się pod ogromną presją i gdzie znalezienie niedrogiego mieszkania jest prawie niemożliwe dla ludzi, którzy tam mieszkają, pracują oraz odprowadzają podatki".
Czytaj również: Koniec "złotych wiz". Jest zapowiedź premiera
"Złote wizy" przyciągały Chińczyków i Rosjan
Otrzymanie "złotej wizy" uprawniało do trzyletniego pobytu na terytorium Hiszpanii. Według danych Transparency International do 2023 roku wydano łącznie 6200 wiz za inwestowanie w nieruchomości, choć inne źródła podają wyższą liczbę.
Najczęściej z programu korzystali Chińczycy (2712 wiz), Rosjanie (1159), Irańczycy (203), a także obywatele USA (177).
Program "złotej wizy" zapewniał również pobyt w zamian za zainwestowanie 2 mln euro lub więcej w obligacje państwowe, lub za inwestowanie w hiszpańskie spółki wschodzące. Warto jednak podkreślić, że tylko 6 proc. wiz zostało przyznanych z powodów innych niż zakup nieruchomości, podał rząd.
Hiszpania chce obniżyć ceny mieszkań
Hiszpański rząd od dłuższego czasu mierzy się z rosnącymi cenami mieszkań. W ubiegłym roku władze wprowadziły ustawę mieszkaniową, która miała na celu ograniczenie wzrostu czynszów tam, gdzie doszło do podwyżek.
Teraz władze chcą ograniczyć zakup nieruchomości przez inwestorów zagranicznych. Krytycy twierdzą jednak, że zniesienie systemu wizowego nie poprawi sytuacji.
- Problem z mieszkaniami w Hiszpanii, zarówno pod względem sprzedaży, jak i wynajmu, nie jest spowodowany Złotą Wizą, ale raczej zwiększającym się niedoborem mieszkań oraz rosnącym popytem - powiedział Francisco Iñareta z portalu nieruchomości Idealista.
Do zlikwidowania "złotych wiz" oraz podobnych programów wzywała Komisja Europejska w obawie o bezpieczeństwo, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę.
Program "złotych wiz" został stworzony w 2013 r. przez konserwatywny rząd Mariano Rajoya. Był on postrzegany jako sposób na przyciągnięcie bardzo potrzebnych wówczas inwestycji zagranicznych podczas kryzysu w strefie euro.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Artur Bogacki/Shutterstock