Wiosna w salonach samochodowych

Najnowsze

TVN24Z salonów wyjechało ponad 30 tysięcy samochodów

Nieoczekiwany wzrost sprzedaży nowych samochodów w naszych salonach. W lutym sprzedano ich nie tylko więcej niż w poprzedni miesiącu, ale także więcej niż przed rokiem. Liczba kupionych pojazdów przekroczyła 30 tysięcy.

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w lutym wzrosła w stosunku do stycznia o 13,3 proc., zaś w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o 7,2 proc. - podał w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Miesiąc krótszy, sprzedaż większa

Badający rynek samochodowy eksperci instytutu stwierdzają, że na tle informacji z innych krajów Unii Europejskiej polskie wyniki, wbrew wcześniejszym prognozom, "wyglądają całkiem dobrze". Instytut zauważa, że wynik sprzedaży można uznać za "co najmniej zaskakujący": 30 199 aut osobowych.

"Biorąc pod uwagę fakt, iż luty jest miesiącem krótszym niż styczeń, wynik jest jeszcze lepszy. Uśredniona sprzedaż dzienna jest niemal o 19 proc. wyższa niż w styczniu. Łącznie od początku roku sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 56.859 sztuk, o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej" - stwierdzono w komunikacie instytutu.

Samochody wykupują nam Niemcy?

Zdaniem ekspertów z Samar-u, wytłumaczeniem dużego wzrostu sprzedaży może być re-eksport samochodów do Niemiec. Niemieccy konsumenci otrzymują dopłatę 2,5 tysiąca euro do kupowanego samochodu, jeśli oddadzą na złom stary, co najmniej 9-letni pojazd. Dla otrzymania rządowej dopłaty nie ma znaczenia, gdzie nowy samochód jest kupowany - a do transakcji w Polsce zachęca ich korzystny z ich punktu widzenia kurs euro.

"Zjawisko to potwierdzają dealerzy, według których zainteresowanie samochodami oferowanymi przez nich w ostatnim miesiącu wzrosło. Według szacunków, skala re-eksportu to około 10 proc. całości sprzedaży. Jeżeli rzeczywiście szacunek ten jest prawdziwy, to oznacza on, że rzeczywista sprzedaż samochodów w Polsce wynosi około 27 tys. samochodów, jest więc mniej więcej zbliżona do zanotowanej w styczniu. Potwierdzenie przyniosą wyniki rejestracji, które powinny ukazać się już niedługo" - dodano w komunikacie Instytutu.

Używanych mniej

Według powołującego się na dane ministerstwa finansów instytutu Samar, import samochodów używanych do Polski był w lutym 2009 roku niemal identyczny, jak w styczniu i wyniósł 43.676 sztuk. "To oznacza dość radykalny spadek w porównaniu z poprzednim rokiem (o niemal 50 proc.). Tym samym w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku do kraju sprowadzono niespełna 87,5 tysiąca aut używanych, o 43,6 proc. mniej niż rok wcześniej" - napisano.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24