Najnowsze

U nas wiek emerytalny w górę, a Niemcy chcą go obniżyć. Do 63 lat

Najnowsze

sxc.huRząd Angeli Merkel szykuje się do obniżenia wieku emerytalnego. Warunek: 45 lat pracy

Niemiecki rząd zabrał się do przełomowej reformy gospodarczej. Chce obniżyć wiek emerytalny i podnieść pensje niektórym grupom pracowniczym. Projekt takich zmian został już przedstawiony parlamentowi, ma być niedługo dyskutowany - informuje "The Wall Street Journal".

Propozycja to krok Angeli Merkel w kierunku swojego lewicowego koalicjanta (od wyborów w grudniu 2013 roku Niemcami rządzi wielka koalicja CDU/CSU-SPD) oraz zmiana wprowadzonego w 2007 roku podwyżki wieku emerytalnego.

Krytyka poprzednika

Propozycję Merkel skrytykował jej poprzednik na stanowisku kanclerza z ramienia SPD Gerhard Schroeder, wyliczając, że do 2030 roku będzie ona kosztować nawet 160 mld euro.

"Wcześniejsza emerytura w wieku 63 lat jest absolutnie niewłaściwym sygnałem, szczególnie w odniesieniu do naszych europejskich partnerów, którzy słusznie wprowadzają reformy strukturalne" - napisał Schroeder.

Popularne

Sondaże pokazują, że nowe propozycje rządu, w tym wprowadzenie minimalnego wynagrodzenie, cieszą się ogromny poparciem wyborców. Ustawy broniła minister pracy i polityki społecznej Andrea Nahles. Jego zdaniem ten "wysiłek" spowoduje "więcej" sprawiedliwości". Zgodnie projektem ustawy pracownicy, którzy przez 45 lat odprowadzali składki do systemu ubezpieczeń społecznych, mogą przejść na emeryturę w pełnym wymiarze w wieku już 63 lat, zamiast 65. Oczekuje się, że projekt przejdzie przez parlament, w którym koalicja rządowa ma większość.

Bez pracy

Jak poinformował ostatnio Federalny Urząd Pracy, stopa bezrobocia w Niemczech w styczniu 2014 roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,8 proc. wobec 6,8 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,9 proc. Tyle wynosiła przed korektą. Liczba osób poszukujących pracy spadła w styczniu o 28,0 tys. po uwzględnieniu czynników sezonowych, podczas gdy poprzednio spadła o 19,0 tys., po korekcie. Analitycy spodziewali się tu spadku o 5 tys. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w styczniu po uwzględnieniu czynników sezonowych 2,93 mln. Bez uwzględniania czynników sezonowych było to 3,136 mln wobec 2,873 mln poprzednio - podał urząd pracy. Stopa bezrobocia wyniosła tu 7,3 proc. wobec 6,7 proc. w poprzednim miesiącu.

W którym kierunku podąży "wielka koalicja"?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mn/klim/ / Źródło: The Wall Street Journal, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości