Total poszuka brytyjskich łupków. Za 30 mln funtów

Najnowsze

TVN 24 | TVN24Wydobycie gazu łupkowego

Francuski Total jako pierwsza wielka firma naftowa zainwestuje w poszukiwania gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii - informują brytyjskie media, zapowiadając, że oficjalnie ma to zostać ogłoszone w poniedziałek.

Reuters pisze, powołując się na "źródła zaznajomione z tą sprawą", że Total przeznaczy 30 milionów funtów szterlingów na wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego w Lincolnshire w środkowej Anglii. "Daily Telegraph" podaje, że wielkość inwestycji sięgnie 35 milionów funtów.

Total przyłączy się do dwóch licencji na poszukiwanie gazu łupkowego w partnerstwie z mniejszymi firmami eksplorerskimi: Dart Energy, Egdon Resources, IGas i eCORP. Zdaniem "Daily Telegraph", francuski gigant może uzyskać nawet 40 miliardów metrów sześciennych paliwa. Badania geologiczne wskazują na istnienie w Wielkiej Brytanii znacznych zasobów gazu łupkowego. Wiercenia mają umożliwić ustalenie, czy eksploatacja złóż tego surowca jest opłacalna.

Brudna woda i ulga dla firm

Dziennik "Financial Times" przewiduje, że umowa z Totalem będzie postrzegana jako "wielkie wotum zaufania" dla brytyjskiego gazu łupkowego. Rząd brytyjski nadał gazowi łupkowemu priorytetowe znaczenie, oferując ulgi podatkowe firmom eksplorerskim i wydobywczym oraz obiecując znaczne korzyści gminom, na terenie których prowadzone są wiercenia. Minister finansów George Osborne podkreśla "ogromny potencjał" gazu łupkowego; mówi o tysiącach nowych miejsc pracy i utrzymaniu cen energii na niskim poziomie.

W Wielkiej Brytanii nie brakuje jednak przeciwników wydobywania gazu łupkowego. Twierdzą oni, że stosowana w tym celu metoda szczelinowania hydraulicznego może powodować zanieczyszczenie wód gruntowych i wstrząsy tektoniczne.

Autor: rf/ja / Źródło: PAP, Reuters, Daily Telegraph

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24