Zmiany dla obcokrajowców. Koniec z wnioskami o pracę "dla pozoru"

Źródło:
PAP
Zamiast na urlop, idą na chorobowe. L4 w wakacje to niestety chleb powszedni
Zamiast na urlop, idą na chorobowe. L4 w wakacje to niestety chleb powszedniTVN24
wideo 2/5
Zamiast na urlop, idą na chorobowe. L4 w wakacje to niestety chleb powszedniTVN24

Wnioski o zezwolenie na pracę dla obcokrajowców będą odrzucane obligatoryjnie, jeśli okaże się, że zostały złożone jedynie w celu otrzymania polskiej wizy - wynika z projektu nowelizacji o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej jest na etapie konsultacji. Zakłada m.in. zmiany w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Jak wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR), projekt przewiduje, że wojewoda będzie obligatoryjnie odmawiał wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca, "jeżeli z okoliczności wynika, że wniosek (...) został złożony dla pozoru, zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu lub podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy innym osobom".

Zgodnie z projektem, nową przesłanką do odmowy wydania zezwolenia, będą uzasadnione wątpliwości wobec pracodawcy "co do wiarygodności złożonych przez niego oświadczeń odnośnie liczby cudzoziemców, którym zamierza powierzyć pracę".

Podobne zasady miałyby dotyczyć starostów - w przypadku wydawania zezwoleń na pracę sezonową oraz wpisywania oświadczeń pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.

Zezwolenia na pracę po nowemu

Projekt nowelizacji wprowadza obowiązek pisemnego powiadamiania wojewody, w terminie siedmiu dni, przez podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonywanie pracy o tym, że cudzoziemiec nie podjął pracy w czasie miesiąca od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę, przerwał pracę na okres przekraczający miesiąc lub zakończył pracę wcześniej niż miesiąc przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę.

Jak podano w OSR, zmodyfikowane mają również być przepisy karne dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Wysokość kary grzywny za niektóre wykroczenia ma być uzależniona od liczby nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców.

Projektowana nowelizacja uchyla fakultatywne upoważnienie Ministra Spraw Zagranicznych do określenia w rozporządzeniu zawodów, czy rodzajów działalności, w przypadku których obowiązuje przyjmowanie wniosków o wydanie wizy poza kolejnością.

Jak będą przyznawane wizy?

MSZ nie będzie mógł również wskazywać państw, od obywateli których wnioski o wydanie wizy pracowniczej przyjmowane są poza kolejnością.

Jednocześnie wnioski o wydanie wizy pracowniczej mają być rozpatrywane z uwzględnieniem pierwszeństwa cudzoziemców mających pracować u przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Wykaz tych firm ma prowadzić w systemie teleinformatycznym minister właściwy ds. gospodarki (obecnie MRiT - red.). Wykaz ma być również publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jak wskazano w OSR, wykaz obejmie przedsiębiorców korzystających ze wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki, przedsiębiorców korzystających ze wsparcia nowych inwestycji, a także przedsiębiorców korzystających ze wsparcia projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym związanych z przejściem na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Naprawa systemu wizowego

Według autorów projektu, proponowane rozwiązania mają ograniczyć nieprawidłowości w systemie wizowym, w tym proceder wykorzystywania polskich wiz w innym celu niż ten, w którym zostały wydane. Mają też zmniejszyć obciążenia polskich konsulatów.

"Można przypuszczać, że omówione rozwiązania wpłyną na spadek liczby wydawanych dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców w Polsce. Jednak dotyczyć to będzie wyłącznie sytuacji, w których występowały nadużycia powyższych dokumentów, m.in. w celu uzyskania wizy i wykorzystania jej jako narzędzia nielegalnej migracji, a cudzoziemiec faktycznie nie świadczył pracy na polskim rynku pracy lub świadczył tę pracę nielegalnie" - zaznaczono w OSR.

Jak przewidują projektodawcy, proponowane rozwiązania nie wpłyną na zmniejszenie podaży legalnie zatrudnionych cudzoziemców na rynku pracy, przyczynią się natomiast do ograniczenia zatrudnienia cudzoziemców w "szarej strefie".

"W związku z tym, że nie ma w powyższym zakresie oficjalnych statystyk ani raportów, brak jest możliwości oszacowania w sposób ilościowy, jak omówione zmiany wpłyną na liczbę wydawanych dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców w Polsce oraz faktyczną liczbę cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce" - zauważono w OSR.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czwartek Grupa Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. To szósty tegoroczny debiutant, przy uwzględnieniu też firm przenoszących się z NewConnect. Oferta publiczna sieci jest czwartą, największą w historii. - Po okresie trudnym, znów mamy wielki wspaniały debiut na giełdzie - mówił podczas otwarcia Tomasz Bardziłowski, prezes zarządu GPW w Warszawie.

Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych

Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Airbus, europejski producent samolotów, ma zlikwidować 2,5 tysiąca miejsc pracy w dziale produkcji obronnej i kosmicznej (Defense and Space). Koncernu tłumaczy swoją decyzję trudnymi uwarunkowaniami biznesowymi, w szczególności - w kosztownej branży satelitów.

Europejski gigant szykuje potężne zwolnienia

Europejski gigant szykuje potężne zwolnienia

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe nabierają tempa. Liczby rosną nie tylko miesiąc do miesiąca, lecz także rok do roku. Eksperci mówią o korekcie na rynku pracy, która może się nie skończyć szybko - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Według eksperta BCC Grzegorza Kulisia, powodem jest pogrążanie się w recesji Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym.

Coraz więcej zwolnień grupowych. "To najgorszy wynik od 2022 roku"

Coraz więcej zwolnień grupowych. "To najgorszy wynik od 2022 roku"

Źródło:
PAP

W czwartek 17 października Grupa Żabka zadebiutuje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W swoim prospekcie sieć podkreśla rolę sztucznej inteligencji, dzięki której "jest w stanie obsłużyć około 17 milionów Polaków, którzy mają Żabkę w odległości do 500 metrów od ich domów". Nad jakimi rozwiązaniami technologicznymi pracuje obecnie spółka?

Debiut Żabki na giełdzie. Jakie plany ma spółka?

Debiut Żabki na giełdzie. Jakie plany ma spółka?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ryanair prawdopodobnie w przyszłym roku obsłuży mniejszą liczbę pasażerów, niż obecnie zakłada. Powodem jest strajk Boeinga i związane z nim opóźnienia w dostawie produkowanych samolotów - donosi Reuters.

Problemy Boeinga wpłyną na Ryanaira. Konieczne mogą być cięcia

Problemy Boeinga wpłyną na Ryanaira. Konieczne mogą być cięcia

Źródło:
Reuters

- Chcemy dzisiaj nie tylko dogonić, ale wyprzedzać naszych sąsiadów, naszych partnerów. Mamy ku temu wszystkie dane. Nie możemy tego tylko zmarnować. I to jest oczywiście już apel bardziej mój do mnie samego, niż do państwa - powiedział premier Donald Tusk na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. - Polska będzie musiała szukać partnerów finansowych dla drugiej elektrowni jądrowej – poinformował premier.

Tusk o budowie drugiej elektrowni jądrowej: Polska będzie musiała szukać partnerów

Tusk o budowie drugiej elektrowni jądrowej: Polska będzie musiała szukać partnerów

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z najbogatszych ludzi świata Elon Musk wpłacił w ciągu trzech miesięcy 75 milionów dolarów na kampanię Donalda Trumpa, który w najbliższych dniach ma kilka razy wystąpić w Pensylwanii. To do tego stanu przeprowadził się miliarder i zainwestował we wspierający Trumpa komitet wyborczy łącznie co najmniej 140-180 mln dol.

Elon Musk wpłacił 75 milionów dolarów na kampanię Donalda Trumpa

Elon Musk wpłacił 75 milionów dolarów na kampanię Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował komunikat o wycofaniu artykułu spożywczego, który dostępny był w sklepach sieci Lidl. Badania mąki żytniej chlebowej, wyprodukowanej przez firmę Gdańskie Młyny, wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu substancji toksycznej. Wcześniej o sprawie informowała sieć.

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Przekroczony poziom toksyny

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Przekroczony poziom toksyny

Źródło:
tvn24.pl

Informujemy, że BLIK działa już bez zakłóceń - oświadczył operator popularnego systemu płatności mobilnych Blik. Wyjaśnił, co trzeba zrobić, aby odzyskać zablokowane na rachunkach pieniądze. Chodzi o dzisiejszą awarię, którą użytkownicy zgłaszali w środowe popołudnie.

Płatności mobilne już działają. Jednak pieniądze mogą być wciąż zablokowane

Płatności mobilne już działają. Jednak pieniądze mogą być wciąż zablokowane

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy biznesmeni, tacy jak Aleksiej Sagała czy Iwan Tawrin, pomnażają swoje majątki, wykupując aktywa zachodnich firm - donosi "Financial Times". Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała największą redystrybucję aktywów w kraju od upadku Związku Sowieckiego, dając początek nowemu pokoleniu kapitalistów powiązanych z państwem - zauważa "FT".

Media: posłuszni rosyjscy biznesmeni bogacą się, przejmując zachodnie firmy

Media: posłuszni rosyjscy biznesmeni bogacą się, przejmując zachodnie firmy

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa we wrześniu 2024 roku wyniosła 4,3 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski (NBP). Dodał, że w ujęciu miesiąc do miesiąca wskaźnik wzrósł o 0,3 procent. 

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Powołanie Komisji Rozwoju Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji jako krajowego organu nadzoru nad AI, uregulowanie postępowań kontrolnych i karnych oraz sądowej ochrony praw obywateli, to niektóre propozycje z opublikowanego w środę projektu ustawy dotyczącego sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja pod nadzorem. Jest projekt

Sztuczna inteligencja pod nadzorem. Jest projekt

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zarzuty naruszania praw konsumentów irlandzkiej spółce Whaleco Technology Limited, która odpowiada za sprzedaż prowadzoną na terenie Polski przez serwis Temu - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara do 10 procent obrotu za każdą zakwestionowaną praktykę.

Platforma zakupowa z zarzutami UOKiK. Grozi jej ogromna kara

Platforma zakupowa z zarzutami UOKiK. Grozi jej ogromna kara

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chcemy przedłużyć cenę maksymalną energii, a czy to będzie ta obecnie obowiązująca, zależy od budżetu programu - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała również, że resort nie wyklucza w kolejnych latach "powrotu do rozwiązań systemowych", czyli wsparcia w postaci dodatku osłonowego.

Resort chce mrozić ceny energii w 2025 roku

Resort chce mrozić ceny energii w 2025 roku

Źródło:
PAP

W sprawie wody na linii rząd - samorządy jest spora różnica zdań. Chodzi nie tylko o jakość, ale przede wszystkim o cenę. Gdy w grę wchodzą pieniądze emocje dochodzą niemal obowiązkowo. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

Źródło:
TVN24

Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu do 1,7 procent rok do roku - podał urząd statystyczny ONS. Po raz pierwszy od 3,5 roku wskaźnik wzrostu cen znalazł się poniżej celu inflacyjnego Banku Anglii (BoE).

Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii. Pierwsza taka sytuacja od ponad trzech lat

Zaskoczenie w Wielkiej Brytanii. Pierwsza taka sytuacja od ponad trzech lat

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która między innymi podwyższy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach - przekazała kancelaria prezydenta. Nowe przepisy mają też chronić przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.

Zmiany w ubezpieczeniach. Prezydent podpisał ustawę

Zmiany w ubezpieczeniach. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Hongkońska policja zatrzymała 27 osób po wykryciu opiewającego na 46 milionów dolarów oszustwa, które trwało od roku. Za pomocą technologii deepfake stworzono wizerunki kobiet, które zachęcały mężczyzn do inwestowania w fałszywą platformę kryptowalut. Przestępcy z podręczników przygotowywali się do tego, jak wykorzystywać "szczerość i emocje ofiary". Uczyli się m.in. pogłębiać zaufanie i tworzyć romantyczne wizje o wspólnej przyszłości.

Mężczyźni zainwestowali dla nich 46 mln dolarów. Okazało się, że kobiety nie istnieją

Mężczyźni zainwestowali dla nich 46 mln dolarów. Okazało się, że kobiety nie istnieją

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Zaakceptowane przez rząd zmiany dadzą gminom potężny argument, aby znowu w całości opodatkować elektrownie wiatrowe. To samo będzie dotyczyć: paneli fotowoltaicznych, magazynów energii oraz części technicznych kolejek linowych, wyciągów narciarskich i skoczni - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Wraca problem z podatkiem. "Kilkunastokrotny wzrost"

Wraca problem z podatkiem. "Kilkunastokrotny wzrost"

Źródło:
PAP

System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że rozważane jest przesunięcie terminu wprowadzenia systemu o pół roku.

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po wrześniu wyniósł ponad 107 miliardów złotych, co stanowi około 58 procent planu na 2024 rok - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie.

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Źródło:
PAP