Mało kto wyobraża sobie życie bez telewizji. To ona dziś bawi, uczy i informuje. 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Telewizji. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1996 roku, dla podkreślenia rosnącego wpływu telewizji na decyzje rządzących. - Telewizja pomaga przybliżyć świat ludziom w ich codziennym życiu - zaznacza sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon.
Obchody dnia telewizji wspierane są przez Europejską Unię Nadawców (EBU), Stowarzyszenie Europejskich Nadawców Komercyjnych (ACT) i brukselskie Stowarzyszenie Biur Reklamy Radia i Telewizji (EGTA).
W ramach obchodów nadawcy z Europy, Azji, Kanady, USA i Australii zostali zaproszeni do stworzenia wspólnego klipu promocyjnego. W 30 sekundowym materiale przedstawiają oni rolę telewizji w codziennym życiu - informacyjną, edukacyjną i rozrywkową.
Duży zasięg
Telewizja ma ogromną siłę oddziaływania. Europejska Unia Nadawców zrzeszająca nadawców w 55 krajach - w sumie to 937 kanały nadające w 69 językach - to potencjał odbiorczy wielkości 1,02 mld ludzi.
Co ciekawe, w Unii Europejskiej każdy widz spędza przed telewizorem 236 minut dziennie. Z danych EGTA wynika, że w Unii Europejskiej jest ponad 200 mln gospodarstw domowych z telewizorem. W ponad połowie z nich są przynajmniej dwa odbiorniki. Co trzecie gospodarstwo domowe ma możliwość nagrywania programów telewizyjnych.
Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w Polsce telewizor posiada ponad 95 proc. gospodarstw domowych. Co ciekawe, od stycznia od końca października tego roku średni dzienny czas oglądania telewizji w naszym kraju wynosił 4 godziny i 14 minut.
Świadek historii
Dziś telewizja towarzyszy nam w najważniejszych momentach. A że ma już ponad 80 lat, była świadkiem wielu z nich. Oprócz tego, że bawi, także uczy i informuje.
Liderem wśród telewizji rozrywkowych i informacyjnych w Polsce jest TVN i TVN24. TVN powstała w 1997 roku. Obecnie TVN można oglądać nie tylko na ekranie telewizorów, ale też w internecie i w telefonie. W 2001 roku powstaje telewizja informacyjna TVN24.
Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl, EBU, EGTA, wirtualnemedia.pl