Schengen coraz bliżej


Przygotowania do rozszerzenia strefy Schengen idą pomyślnie i nie wydaje się, aby jakikolwiek kraj miał do niej nie przystąpić zgodnie z założeniem.

Testy techniczne systemu informacyjnego SIS1 we wszystkich państwach zakończyły się sukcesem. - Jesteśmy z tego niezmiernie zadowoleni - powiedział rzecznik portugalskiego przewodnictwa w UE Manuel Carvalho.

Aby granice mogły zostać otwarte w zaplanowanym terminie wszystkie kraje UE - zarówno obecni, jak i przyszli członkowie strefy - musiały do 31 sierpnia sfinalizować operację połączenia się z systemem informatycznym SIS1. Powodzenie operacji miały potwierdzić testy.

Jeszcze kilka dni temu kilka krajów miało pewne problemy techniczne. Chodziło m. in. o zbytnie obciążenie sieci.

System SIS1 to system umożliwiający wymianę informacji sądowych i kryminalnych między organami odpowiedzialnymi za ochronę granic. Dzięki niemu można np. skutecznie zidentyfikować poszukiwane osoby czy przedmioty.

Granice otwarte z początkiem nowego roku? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, granice lądowe zostaną otwarte pierwszego dnia przyszłego roku. Natomiast kontrole graniczne na lotniskach miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.

Układ z Schengen powstał w 1985 roku. Znosi on kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument. Jego dotychczasowymi sygnatariuszami są prawie wszystkie państwa UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty.

24 sierpnia posłowie przyjęli ustawę o przystąpieniu Polski do Systemu Informacyjnego Schengen i Systemu Informacji Wizowej. Bez niej Polska nie mogłaby przyłączyć się do układu.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości