Rzeczpospolita wciąż zniewolona

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bank centralny to jedna z niewielu instytucji, która nam punktuje

Pod względem wolności gospodarczej Polskę wyprzedzają niemal wszyscy członkowie Unii Europejskiej, a nawet państwa nieuważane wcale za tygrysy. Nasze firmy są gnębione przez wysokie podatki i niewydolne sądy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W 11. raporcie o wolności gospodarczej, sporządzonym przez propagujący wolny rynek kanadyjski Instytut Frasera, Polska zajmuje dopiero 56. miejsce na 141 badanych państw. Ustępujemy niemal wszystkim członkom Unii Europejskiej poza Rumunią i Słowenią. A przed nami są również takie państwa, jak Kostaryka (30. miejsce), Armenia i Kazachstan (32.) czy Botswana i Peru (38.).

Niewielkim pocieszeniem może być to, że dane, ze względu na dużą liczbę badanych państw, pochodzą z 2005 roku. Jednak, zdaniem ekspertów z Centrum im. Adama Smitha, które współtworzyło raport, od tego czasu niewiele się u nas zmieniło. - Z rozmów z przedsiębiorcami wnioskuję, że grube ryby biorą ostatnio mniejsze łapówki. Jest to efekt panującego strachu - mówi Andrzej Kornatowicz, ekspert CAS. - Ale nie wiem, czy to wystarczyło, żeby zmienić ogólny obraz wolności gospodarczej - dodaje. Jego zdaniem nie strach, ale reformy instytucjonalne są konieczne, aby przedsiębiorcom w naszym kraju żyło się łatwiej.

Jeżeli jest coraz lepiej, to dlaczego wciąż jest źle?

Największym problemem Polski jest zbyt duży udział państwa w gospodarce. Pod tym względem zajmujemy dopiero 71. miejsce w rankingu. Szczególnie bolesny dla firm jest wysoki poziom opodatkowania. I nie chodzi nawet o bezpośredni podatek od zysków, który mamy na jednym z niższych poziomów w Europie (19 proc.), ale o koszty pracy. Różne składki i opłaty, które przedsiębiorcy muszą wnosić za zatrudnienie pracownika, są na absurdalnie wysokim poziomie.

Wystarczy wspomnieć, że aby zapłacić pracownikowi dwa tys. zł netto, pracodawca musi łącznie wydać 3,6 tys. zł. I m.in. dlatego na dziesięć możliwych punktów pod względem kosztów pracy Polska dostała zaledwie dwa. Od pięciu lat w tej dziedzinie nic się nie poprawiło. Dla porównania. w tej kategorii Niemcy dostali sześć pkt., Armenia osiem, a Kazachstan aż dziewięć pkt. Pod względem kosztów pracy ustępują nam Czesi.

Inną barierą ograniczającą swobodę działania firm jest niewydolność sądów. Z badania wynika, że na niskim poziomie jest w Polsce ochrona własności prywatnej, a także skuteczność egzekwowania umów. Dlatego pod względem funkcjonowania państwa prawa Polska zajmuje dopiero 67. miejsce.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24