Rząd zdecyduje, na co wydać miliardy z Unii

Najnowsze


We wtorek Rada Ministrów zaakceptuje programy operacyjne, według których będziemy wydawać unijne pieniądze do 2020 roku. Gdy będą gotowe, rozpoczną się ostateczne negocjacje z Komisją Europejską.

W czasie posiedzenia rząd ma też też zaakceptować tzw. Umowę Partnerstwa, czyli dokument, w którym Polska ma wykazać Komisji Europejskiej, w jaki sposób chce osiągnąć swoje cele rozwojowe wykorzystując pieniądze unijne.

Rząd liczy na szybkie negocjacje

Zaakceptowanie przez rząd dokumentacji umożliwi Polsce wysłanie ich do Brukseli i rozpoczęcie formalnych negocjacji z Komisją Europejską. Polska będzie jednym z pierwszych krajów Unii, który wyśle komplet dokumentów do zatwierdzenia przez KE. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ma nadzieję, że te rozmowy potoczą się szybko. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska wielokrotnie deklarowała, że Polska na bieżąco relacjonuje Komisji postęp prac nad programami właśnie po to, by w momencie, gdy do Brukseli trafi komplet dokumentów, nie trzeba było rozpoczynać negocjacji od zera. Wiadomo jednak, że i tak cała procedura potrwa kilka miesięcy. Resort liczy, że KE zaakceptuje programy jeszcze w tym roku, by można było ruszyć z wydawaniem unijnych pieniędzy na lata 2014-2020.

Rozpoczęcie inwestycji przed dotacją

Jak zapewnia ministerstwo infrastruktury i rozwoju, niektórzy beneficjenci mogą już teraz rozpocząć inwestycje dofinansowywane z funduszy na lata 2014-2020, a umowy o dotacje podpisać za kilka miesięcy, gdy programy będą już zatwierdzone. Taką możliwość mają na przykład samorządy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Programy, które w wtorek ma zatwierdzić rząd, dotyczą realizacji polityki spójności. Największy z nich jest program Infrastruktura i Środowisko, w którym znajdzie się 27,5 mld euro z funduszy unijnych. Unijny wkład do programu Inteligentny Rozwój to 8,6 mld euro, do programu Wiedza Edukacja Rozwój ponad 4,4 mld euro, Polska Cyfrowa - 2,25 mld euro, Polska Wschodnia - 2,1 mld euro, a do programu Pomoc Techniczna - ponad 700 mln euro.

Autor: msz/jk / Źródło: TVN24 BiS