Najnowsze

Rubel rekordowo tani. Bariera psychologiczna złamana

Najnowsze

Rubel najtańszy w historii. Efekt sankcji gospodarczych
TVN24 BiSRubel najtańszy w historii. Efekt sankcji gospodarczych

Kurs dolara wobec rubla na Moskiewskiej Międzybankowej Giełdzie Walutowej w poniedziałek po raz pierwszy w historii przekroczył psychologiczny próg 40 RUB za 1 USD - za jednego dolara płacono 40,05 rubli.

Po interwencji Banku Rosji, który rzucił na rynek 700 mln dolarów, kurs spadł do 39,98 RUB za 1 USD. W piątek na zamknięciu za jednego dolara płacono 39,96 rubli. W dniu tym również interweniował Bank Rosji - kwota interwencji też wyniosła 700 mln dolarów.

Ogromny spadek

Rubel stracił na wartości także wobec euro - za 1 EUR płacono 50,14 RUB, tj. o 20 kopiejek więcej niż w piątek. Według rosyjskich analityków obecne gwałtowne osłabienie rubla jest wynikiem trwającego spadku cen ropy naftowej na rynkach światowych, niedoboru walut na rosyjskim rynku będącego skutkiem sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie z powodu jej agresywnej polityki w stosunku do Ukrainy, a także pomyślnych danych dotyczących gospodarki USA, wzmacniających dolara wobec wszystkich walut.

Przez ropę

W piątek cena ropy Brent spadła z 94 dolarów za baryłkę do 91,6 USD. Od początku roku ten gatunek ropy potaniał o 17 proc. Ropa jest głównym źródłem wpływów walutowych Rosji. W IV kwartale rosyjskie banki i koncerny muszą spłacić wierzycielom zagranicznym 55 mld dolarów z tytułu rat kapitałowych i odsetek od zaciągniętych kredytów. Obecnie praktycznie jedynym źródłem walut na rosyjskim rynku jest Bank Rosji. Eksporterzy ograniczyli sprzedaż walut do niezbędnego minimum, gdyż sami potrzebują dolarów i euro do regulowania własnych zobowiązań.

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości