Rostowski: Nie będzie skoku na kasę, nie ma planów likwidacji OFE

Najnowsze

TVN 24Rostowski zapewnia, że nie ma planów likwidacji OFE

Pewne jest, że ze środków z OFE będzie wypłacana emerytura dożywotnia - zadeklarował w "Jeden na jeden" w TVN24 wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby było inaczej, a propozycję towarzystw emerytalnych, by obowiązywały wypłaty programowe np. przez 10 lat, określił jako "poplątanie z pomieszaniem". Zapewnił też, że nie będzie ze strony rządu skoku na kasę z OFE.

Rostowski powtórzył, że nie ma planów likwidacji OFE. Natomiast rząd, zgodnie z przepisami o systemie emerytalnym, musi w tym roku zrobić przegląd systemu i podjąć decyzje, w jaki sposób ze środków, które były gromadzone w OFE przez 15 lat, mają być wypłacane emerytury.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o wypłaty, to w maju, a najpóźniej w czerwcu, będą w tej sprawie przedstawione propozycje rządu. Zapewnił jednak, że już dziś jedna rzecz jest pewna.

- Ze środków, które przez 15 lat na kontach w OFE były gromadzone, będzie wypłacana emerytura dożywotnia - oświadczył wicepremier.

Propozycję wypłat programowych określił jako "nieporozumienie" i "poplątanie z pomieszaniem".

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas.

Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

"OFE są biznesem"

- Emerytura z definicji jest dożywotnia. W ustawie o systemie emerytalnym i OFE jesno było wskazane, że środki są gromadzone w OFE po to, aby płacić emerytury dożywotnie - zaznaczył Rostowski.

I dodał, że nie wyobraża sobie, aby Polacy zaakceptowali wypłaty z OFE tylko przez pewien czas np. przez 10 lat.

W opinii Rostowskiego, OFE proponują wypłaty programowe, bo mają własne interesy, np., by zapewnić swoim właścicielom zyski. - Te potężne instytucje finansowe są głównie zainteresowane zyskiem - zaznaczył.

Dodał, że ludzie zdali sobie sprawę, iż OFE są biznesem, bo kiedy okazało się, że trzeba wypłacać emerytury, to OFE usiłują robić to tak, aby były one jak najmniejsze i najkrócej wypłacane.

Autor: MAC/iga/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24