Powstanie tunel pod Zakopanem

Tunel ma rozładować ruch samochodowy w mieście
TVN24Tunel ma rozładować ruch samochodowy w mieście

Lada dzień rusza budowa podziemnego przejścia łączącego popularne Krupówki z targiem i dolną stacją kolejki na Gubałówkę. Koszt inwestycji to 5,7 mln zł.

Prace rozpoczną się 3 września, a zakończą w grudniu 2008 roku. Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher poinformował, że w związku z rozpoczęciem budowy przejścia podziemnego zamknięta zostanie droga wojewódzka w rejonie stacji kolejki na Gubałówkę.

- Musimy rozpocząć prace jak najszybciej, żeby wykorzystać w terminie przeznaczone na tę inwestycję pieniądze - wyjaśnia burmistrz pytany, dlaczego droga zostanie zamknięta w okresie dużego ruchu turystycznego. Zaznacza jednocześnie, że nie oznacza to całkowitego wyłączenia jej z ruchu. Będzie przynajmniej częściowo przejezdna na przykład w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem oraz w długi majowy weekend. - A w objazdach władze miasta starały się opracować jak najlepszy wariant - dodaje.

Kosztami inwestycji szacowanymi na 5,7 mln zł po połowie podzielą się Miasto Zakopane i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Po co przejście? Tunel ma znacznie zwiększyć przepustowość drogi wojewódzkiej, którą w sezonie przejeżdża dziennie nawet ponad 1,5 tys. samochodów. - Tędy jedzie się do sanktuarium na Krzeptówkach, do jednej z najpopularniejszych dolin - Kościeliskiej. Tędy też udają się turyści do polsko-słowackich przejść granicznych Chochołów-Sucha Hora lub Chyżne. Bezkolizyjne przejście pod tak ruchliwą ulicą Kościeliską jest niezbędne - przekonuje Wojciech Solik, odpowiedzialny za sprawy inwestycyjne.

W przejściu zaplanowano wybudowanie pawilonów handlowych. Dla osób niepełnosprawnych mają być zamontowane windy.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości