Chociaż w naszych portfelach coraz więcej plastikowych kart, wciąż częściej płacimy gotówką. W ubiegłym roku Polacy użyli kart płatniczych ponad 1,2 miliarda razy – wynika z najnowszego raportu Pentora, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Naszą niechęć do kart płatniczych potwierdzają dane Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z nimi, polski obywatel statystycznie korzysta z 0,8 karty bankowej. Co więcej, niespełna co drugi Polak powyżej 15 roku życia w ogóle dysponuje jakąkolwiek kartą bankową.
Dla porównania - przeciętny obywatel całej Unii Europejskiej ma 1,5 karty płatniczej. W tym rankingu gorsza od nas jest tylko Rumunia.
Według raportu Pentora, karty płatnicze służą nam przede wszystkim do wypłaty gotówki w bankomatach. Ale liczba osób płacących w ten sposób za zakupy rośnie.
Dlaczego nie używamy kart?
Co sprawia, że wciąż niezbyt chętnie korzystamy z kart płatniczych? Eksperci wskazują na niewystarczający stan "ubankowienia". – 30 proc. Polaków mieszka na wsi czy w miastach prowincjonalnych. Odnalezienie tam oddziału banku czy bankomatu wciąż graniczy z cudem – tłumaczy analityk portalu bankier.pl, Michał Macierzyński.
Wiele osób, głównie starszych, ma konta w bankach spółdzielczych lub kasach oszczędnościowych, a te nie oferują swoim klientom kart płatniczych.
Polacy pytani o niechęć do regulowania rachunków kartą, wyjaśniają, że gotówką jest prościej i szybciej. W dodatku dużo małych osiedlowych sklepików nie honoruje płatności kartą płatniczą.
Wielu boi się kradzieży lub dodatkowych prowizji, które może pobrać bank.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: SXC