Toyota musi wycofać z amerykańskiego rynku 2,3 mln aut. W tylu samochodach podejrzewa się usterkę mogącą stwarzać zagrożenie w związku z blokującym się pedałem gazu. Choć w Polsce modele te nie były sprzedawane, to niewykluczone, że ktoś sprowadził je na własną rękę.
Wadliwe modele wyprodukowane zostały w latach 2005-2010. Chodzi o co najmniej 8 modeli - Avalon, Camry, Tundra, Sequoia, RAV4, Corolla oraz Matrix. Problem blokującego się pedału gazu może dotyczyć również modelu Highlander oraz Pontiaca Vibe. Ich właściciele są wzywani do warsztatów na kontrole.
Sprowadziłeś - sprawdź
Rzecznik Toyota Motor Poland Robert Mularczyk zapewniał w TVN CNBC Biznes, że w oficjalnej sprzedaży, na polskim rynku nie było modeli Toyoty, w których może blokować się pedał gazu. Toyota w Polsce czeka na decyzję europejskiej centrali koncernu, czy takie przeglądy będą mogły być wykonywane na jej koszt. - Jeżeli w najbliższych dniach, czy tygodniach zostanie przez Toyota Europe w Brukseli podjęta decyzja, że współuczestniczymy razem z amerykańską Toyotą w akcji przywoławczej i bierzemy na siebie koszty mocowania tych dywaników, to nie ma problemu - wtedy na pewno będziemy się starali wtedy pomóc naszym klientom. Natomiast bez względu na ostateczną decyzję, jeżeli ktoś chce sprawdzić zamocowanie swojego dywanika w samochodzie Toyota sprowadzonym ze stanów Zjednoczonych, to może uczynić u nas, na najbliższej stacji dilerskiej - powiedział Mularczyk.
Feler Toyoty
To kolejne już problemy kierowców samochodów Toyoty. W listopadzie ubiegłego roku do kontroli wezwanych zostało 4,2 mln aut tej marki. Wykryto wówczas, że dywaniki blokowały pedał gazu, bo przestrzeń między pedałem a podłogą była zbyt mała.
Akcja wycofania pojazdów z rynku amerykańskiego to poważny cios dla reputacji Toyoty. Koncern ten szczycił się dotychczas statusem lidera rynku pod względem jakości i bezpieczeństwa produkowanych samochodów.
Źródło: TVN CNBC Biznes