Otwarci fryzjerzy i ogródki restauracyjne? Dziś dowiemy się, jak będzie wyglądał kolejny etap odmrażania gospodarki

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Szumowski o znoszeniu obostrzeń dotyczących fryzjerów i kosmetyczek
Szumowski o znoszeniu obostrzeń dotyczących fryzjerów i kosmetyczekRadio ZET
wideo 2/5
Radio ZETSzumowski o znoszeniu obostrzeń dotyczących fryzjerów i kosmetyczek

W środę poznamy szczegółowe zasady i terminy wprowadzania III etapu znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Ten etap ma objąć między innymi usługi fryzjerskie.

NAJNOWSZE >> Rząd ogłosił, kiedy otwarte będą salony fryzjerskie i bary. Sprawdź

- W III etapie - tak jak było założone i tak jak zakładaliśmy - będą uwzględnione zakłady fryzjerskie. Więc w III etapie one się znajdą, ale daty określimy w środę na konferencji prasowej - powiedział PAP Müller. Pytany, o której godzinie będzie konferencja, rzecznik rządu powiedział, że około południa, ale - jak zastrzegł - nie może jeszcze podawać konkretnej godziny ze względu na napięty kalendarz wydarzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN 24 GO

Wczoraj w Radiu Zet minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że jest duże prawdopodobieństwo, że salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną otwarte od najbliższego poniedziałku 18 maja. - Gastronomia w sposób bezpieczny, na wolnym powietrzu, przy zachowaniu dystansu - możemy powoli do tego wracać - ocenił szef resortu zdrowia.

Obostrzenia

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obowiązujące w związku z epidemią COVID-19 obostrzenia będą zdejmowane, jednak nie od razu, a etapami. Według zapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będzie podzielony na cztery stadia. I etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19KRPM

W III etapie planowano kierunkowo, że zmiany miałyby dotyczyć otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami, a w gastronomii "umożliwienia działalności stacjonarnej z ograniczeniami". Natomiast zmiany w życiu społecznym miałyby dotyczyć organizowania wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), czy organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali).

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości