Nowy indeks na warszawskim parkiecie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC / fot. Artur TarkowskiPrezes GPW: Nowy indeks ma przyciągać kapitał

Od stycznia Giełdzie Papierów Wartościowych funkcjonować będzie WIGdiv - indeks, w którego skład wejdą spółki dywidendowe. Indeks obejmie 30 notowanych na parkiecie spółek, które w ciągu ostatnich 5 lat obrotowych wypłaciły dywidendę co najmniej 3 razy.

GPW ustaliła, że lista uczestników indeksu będzie wyznaczana po ostatniej sesji sierpnia, zaś po ostatniej sesji lutego, maja i listopada będą aktualizowane wagi spółek w indeksie. Waga największych spółek nie może przekroczyć 10 procent.

W tym roku spółki notowane na GPW wypłaciły rekordowe dywidendy o łącznej wartości przekraczającej 16 miliardów złotych.

Jak stwierdził w TVN CNBC prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski, nowy indeks ma przyciągnąć na giełdę nowy kapitał. - Indeksy służą konkretnemu celowi: przyciąganiu kapitału na rynek. Indeks spółek dywidendowych służy dokładnie temu celowi. Jest on narzędziem inwestycyjnym na różnego rodzaju funduszy z całego świata, które budują portfele złożone właśnie ze spółek odznaczających się pewną regularnością i pewną wysokością wypłacanej dywidendy - mówił prezes GPW.

GPW podtrzymuje plan wprowadzenia w przyszłym roku indeksu spółek ukraińskich, ale zdecyduje się na to, gdy na GPW notowanych będzie więcej niż 5 spółek z tego kraju. Obecnie na GPW notowane są: Astarta, Agroton, Milkiland, Kernel. Wkrótce może dołączyć do nich Sadovaya Group.

Natomiast zapowiadane wcześniej przekształcenie indeksu WIG20 w WIG30 zostało odłożone na przyszłość. Wcześniej mówiono o dokonaniu tego jeszcze w 2009 roku, potem o roku 2010, a obecnie nie wskazano bliższego terminu.

Źródło: TVN CNBC, ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC / fot. Artur Tarkowski