Noblista krytykuje za cięcia budżetowe

Aktualizacja:

Brytyjski ekonomista Christopher Pissarides, laureat tegorocznej Nagrody Nobla, krytykuje drastyczne cięcia budżetowe Wielkiej Brytanii. Ocenia, że mogą źle wpłynąć na gospodarkę kraju.

Pissarides skrytykował w sobotę brytyjskiego ministra finansów George'a Osborne'a za wprowadzanie głębokich cięć budżetowych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii utrzymuje się wysokie bezrobocie, co zagraża kruchemu ożywieniu tamtejszej gospodarki.

W wywiadzie dla "Sunday Mirror" Pissarides powiedział również, że Osborne uciekł się do przesady, argumentując, że Wielkiej Brytanii grozi kryzys finansowy porównywalny do zapaści, w której znalazła się gospodarka Grecji.

Redukcja, a nie głębokie cięcia

Zdaniem noblisty, Osborne powinien był przedstawić plan rozłożonej na pięć lat redukcji deficytu budżetowego, odkładając zarazem większość głębokich cięć do czasu, kiedy gospodarka wyjdzie z zastoju.

Minister finansów tłumacząc swe decyzje podkreślał, że bez oszczędności budżetowych rzędu 80 mln funtów, Wielka Brytania zabrnie w kryzys porównywalny do sytuacji w Grecji, która straciła zaufanie inwestorów, a koszty długu publicznego wzrosły dramatycznie.

Christopher Pissarides wraz Peterem Diamondem i Dalem Mortensenem w tym roku otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za wykazanie jak regulacje prawne i polityka wpływają na bezrobocie i rynek pracy.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości