"Mieszkania coraz bardziej stają się towarem luksusowym"

Źródło:
TVN24
Rosnące ceny mieszkań
Rosnące ceny mieszkańTVN24
wideo 2/6
Rosnące ceny mieszkańTVN24

- Każdy z nas chce mieć to swoje miejsce na ziemi, które nazywa domem, które jest jego, którego jest właścicielem - mówi pan Radosław Rózga, który niedawno wprowadził się do mieszkania kupionego dwa lata temu. Wówczas cena za metr kwadratowy w Warszawie wynosiła 11 tysięcy złotych. - Z perspektywy czasu nie żałuję, dlatego, że ceny teraz są o wiele wyższe - zaznacza w rozmowie z Łukaszem Fabianem, reporterem TVN24. Dziś cena za metr w tej okolicy wynosi 15 tysięcy złotych.

Pan Radosław kupił mieszkanie na Białołęce. To peryferyjna dzielnica Warszawy położona w prawobrzeżnej części miasta i wysunięta najdalej na północ. Dwa lata temu metr kwadratowy mieszkania kosztował tu około 11 tys. zł, a dziś trzeba dorzucić kolejne 4 tys. zł.

- Cena 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy, na peryferiach właśnie, to jest ta, za którą jeszcze jest szansa znaleźć mieszkanie, ale pamiętajmy, że ofert w tej chwili, zwłaszcza na rynku pierwotnym, jest bardzo mało - komentuje Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości serwisów Morizon i Gratka.

Dane serwisu bigdata.rynekpierwotny.pl za wrzesień 2023 roku pokazują, że najdrożej jest w Warszawie (15 765 zł), Krakowie (15 223 zł) oraz Trójmieście (13 547 zł). Nieco taniej, ale wciąż dwucyfrowo, jest we Wrocławiu (12 898 zł) oraz Poznaniu (11 606 zł). Poniżej 10 tys. zł za metr kwadratowy zapłacimy w Katowicach (9 947 zł) oraz w Łodzi (9 837 zł).

- Mieszkania coraz bardziej stają się towarem luksusowym, coraz bardziej są poza zasięgiem młodych ludzi. Te ceny rzeczywiście doszły do pułapu bardzo wysokiego. Już tylko osoby, które bardzo dużo zarabiają są w stanie kupić średniej wielkości mieszkanie w Krakowie - mówi Piotr Krochmal, analityk i doradca rynku nieruchomości. 

Nie pomaga brak nowych mieszkań i "bezpieczny kredyt 2 proc."

Na ceny ma wpływ m.in. dostępność nowych mieszkań na rynku. Jeszcze do niedawna deweloperzy nie śpieszyli się z rozpoczynaniem nowych inwestycji, jednak po trwającym wiele miesięcy zamrożeniu na rynku widać w końcu ruch.

- Mamy dość pozytywne sygnały, które przedstawił nam GUS, które mówią o tym, że deweloperzy we wrześniu rozpoczęli o 40 procent więcej budów niż rok temu, co świadczy o tym, że ruszyli tę machinę budowlaną - komentuje Tomasz Narkun, analityk i inwestor na rynku nieruchomości. 

Na poziom cen wpływ miał i ma także państwowy program "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Z jego powodu do biur nieruchomości zaczęli zgłaszać się nie tylko ci, do których program jest bezpośrednio skierowany, ale także te osoby, które liczyły na spadek cen.

- To jest to, że ludzie zaczynają się napędzać sami - wskazuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektor badań rynku Otodom Analytics. W rozmowie z Łukaszem Fabianem ekspertka wskazuje, że obecnie są tylko dwa rynki, Poznań i Łódź, gdzie mieszkania od początku roku deweloperzy wprowadzali dość systematycznie do sprzedaży. - Na tych rynkach kłopotów z popytem nie ma, ale tam też ceny rosną - stwierdza.

Wzrost cen mieszkań. Dane GUS

Wzrost cen mieszkań widać wyraźnie w danych Główny Urząd Statystycznego, który zebrał informacje oparte na danych transakcyjnych z aktów notarialnych. Różnica, w zależności od województwa, między pierwszym a drugim kwartałem 2023 roku to kilka procent. 

- Ceny mieszkań w drugim kwartale, w porównaniu do pierwszego kwartału to one były wyższe o ponad 3 procent i ten wzrost dotyczył zarówno rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. Jeżeli przypatrzymy się województwom, to najbardziej wzrosły ceny w województwie dolnośląskim i warmińsko-mazurskim - powiedziała Ewa Adach-Stankiewicz, Dyrektor Departamentu Handlu i Usług GUS.

Jednak patrząc na ujęcie roczne, to przez ostatnie 12 miesięcy ceny zmieniły się nawet o 12 proc. Tak było na Dolnym Śląsku. To rekord w skali kraju. O 10,5 proc. ceny wzrosły w woj. podkarpackim, o 9,4 w woj. małopolskim i o 9,2 proc. w woj. opolskim.

Czy ceny mieszkań spadną?

Jeśli chodzi o liczbę udzielonych kredytów rok do roku, to jest to ponad 150 procent - mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. - To powoduje ogromne zainteresowanie - dodaje.

Czy ceny kiedykolwiek spadną? Eksperci przewidują, że mogą co najwyżej przestać tak szybko rosnąć. Uspokojenie przewidywane jest na koniec roku.

- Wpływ na ceny i na sytuację na rynku będzie miało to jak będzie dalej rozwijał się program "Bezpieczny kredyt 2 procent". W tym sensie, czy będą dalej środki, czy będą one dostępne - zaznacza Marcin Drogomirecki.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Źródło:
PAP

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padły dwie główne wygrane o wartości ponad 6,8 miliona złotych każda. Jeden ze szczęśliwych kuponów wysłano w Piasecznie, a drugi w Ostrowi Mazowieckiej.

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

Większość eurodeputowanych chce unieważnienia nominacji Markusa Piepera z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na stanowisko pełnomocnika Komisji Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw i powtórzenia procesu rekrutacji. Komisja Europejska mówi "nie".

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Źródło:
tvn24.pl

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Polska gra z nagrodą

Polska gra z nagrodą

Źródło:
PAP

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z końcem kwietnia mija czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. "O takim rozliczeniu muszą również pamiętać polscy podatnicy pracujący za granicą, nawet jeśli w kraju nie zarabiają" - przypomniał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z grupy Orlen, wypłaciła około 1,6 miliarda złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń. Pieniądze trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

Źródło:
PAP

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Tak zdecydowała w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. EBC podał, że może złagodzić nastawienie, jeżeli utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja trwale obniża się do celu.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mezopotamia Express, czyli kolej turystyczna z Ankary do Diyarbakir w Turcji, zacznie działać w kwietniu. Turyści będą mogli przemierzyć nią wschodnie i południowo-wschodnie regiony i zwiedzić najbardziej malownicze zakątki kraju. Bilet nie będzie jednak tani.

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Źródło:
PAP