Najlepszy miesiąc giełdy od sześciu lat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPodsumowanie czwartku na giełdzie

Ostatnia sesja na warszawskiej giełdzie przed majowym weekendem wprawiła inwestorów w bardzo dobre nastroje. Są one jeszcze lepsze, jeśli spojrzy się na cały mijający miesiąc. W czwartek indeks WIG20 wzrósł o prawie trzy proc., a w trakcie całego kwietnia zyskał prawie 19 proc. To najlepszy miesięczny wynik od sześciu lat.

WIG 20 na zamknięciu sesji w czwartek wzrósł o 2,78 proc. i wyniósł 1798,51 pkt. Na całym rynku wzrósł kurs akcji 203 spółek, 102 spadł, 38 nie zmienił się. Akcjami 5 firm nie handlowano. Obroty wyniosły prawie 1,9 mld zł.

Kolejny dzień głównymi wygranymi czwartkowej sesji w Warszawie były akcje banków. Jest to zasługa lepszych niż oczekiwane wyników BRE Banku i Noble Banku, które obie spółki zaprezentowały w środę.

Maj też będzie zielony?

Analitycy oceniają, że jest to głównie zasługa lepszych nastrojów na światowych giełdach, głównie amerykańskich.

- Udana sesja WIG20 była wypadkową poprawy na rynku amerykańskim, który znajdował się po zielonej stronie zwyżkując o 1,5 proc. Parkiety Starego Kontynentu podobnie jak WIG20 za kierunek obrały sobie trend boczny, który pozwolił im utrzymać zdobytą w przeciągu trzech ostatnich dni zdobycz punktową - ocenił analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Marcin Stebakow.

Według Pawła Cymcyka, analityka A-Z Finanse takie bardzo dobre zakończenie tygodnia i miesiąca pozwala optymistycznie spoglądać w przyszłość. - Jeżeli tylko w trakcie przedłużonego weekendu nie wydarzy się nic niespodziewanego to maj powinien rozpocząć się równie dobrze co kwiecień - uważa ekspert.

Źródło: bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES