Nagrają twoją rozprawę

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huKamery trafią do sądów

Kamery będą protokołować przebieg rozpraw - zapowiada "Rzeczpospolita". Takie rozwiązanie ma być wprowadzone zarówno dla spraw cywilnych, jak i karnych.

Jak pisze gazeta, sprzęt do nagrywania znajdzie się w 4 tysiącach sądowych sal. Koszt całej operacji wyniesie 250 mln zł.

Już w tym roku sprzęt będzie instalowany na obszarze dwóch z 11 apelacji, a w tegorocznym budżecie przewidziano na to 40 mln zł. Jak poinformowała "Rz" Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie zapadła jeszcze decyzja, które regiony jako pierwsze dostaną sprzęt.

W sądach, w których już będzie zainstalowany, zasadą ma być protokołowanie elektroniczne, a do papierowego protokołu trafią jedynie podstawowe informacje. Protokołem będzie zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku, który nie będzie podlegał sprostowaniu.

Są dwa powody wprowadzanych zmian: pierwszy to przyśpieszenie rozpraw, drugi to reakcja na powtarzane od lat zarzuty, że dotychczasowe protokoły nie oddawały wiernie rzeczywistego przebiegu rozpraw. Ukrywały wiele potknięć, błędów, nie mówiąc o zdarzających się czasem ekscesach sędziów - pisze "Rz".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu