Na mieszkanie w Polsce trzeba pracować 8,5 roku. W Danii - 2,5

Najnowsze

TVN248,5 rocznych pensji wystarczy na zakup mieszkania w Polsce

Przeciętny Polak musi odłożyć 8,5 rocznych pensji, by móc kupić własne mieszkanie, a Duńczyk tylko 2,5. Takie wnioski płyną z raportu firmy Deloitte analizującego rynek mieszkaniowy w 12 krajach Unii Europejskiej. Z zebranych danych wynika, że w najtańsze mieszkania można kupić w Budapeszcie, za to najdrożej jest w Paryżu.

Najdroższe państwa

Z raportu, wynika, że analizowanym okresie (rok 2011 w porównaniu do roku 2010) ceny mieszkań wzrosły najbardziej we Francji (o 6,2 proc.), w Niemczech wzrost wyniósł 4 proc. a w Austrii zanotowano wzrost o 4 proc. Odwrotny trend pojawił się na Węgrzech i Hiszpanii. W tych krajach ceny mieszkań spadły odpowiednio o 23,5 proc. i 5,6 proc.

Paryż najdroższym miastem

Z kolei wśród miast objętych badaniem, najdroższym okazał się Paryż, gdzie w roku 2011 średnia cena nowego mieszkania przekroczyła 8000 euro za metr kwadratowy. Z kolei Praga to najdroższe miasto Europy Środkowej, cena metra kwadratowego mieszkania wyniosła średnio 2500 euro. Najtaniej było w Budapeszcie, gdzie średnia cena mieszkania w 2011 roku wynosiła 940 euro za metr kwadratowy.

Ceny mieszkań w Polsce

W Polsce za mieszkanie w Krakowie średnio trzeba zapłacić około 1500 euro, w stolicy średnia cena sięga już 1922 euro. U naszych zachodnich sąsiadów we Frankfurcie i Hamburgu średnie ceny metra kwadratowego przekraczają 3000 euro. Podobne kwoty pojawiają się w Kopenhadze, Wiedniu i Amsterdamie. Z kolei w Berlinie średnia cena metra kwadratowego mieszkania wynosi ok. 2500 euro. Powyżej 4000 euro za metr kwadratowy zapłacimy w Londynie, Mediolanie i Rzymie.

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w Polsce?

Analitycy firmy Deloitte sprawdzili także ile kosztuje utrzymanie mieszkania. Najwięcej w 2011 roku trzeba było na ten cel wydać w Danii i Francji. Ogólne wydatki takie jak: czynsz, naprawa, remonty w tych krajach przewyższały średnią unijną, która wynosi 5 800 euro w przeliczeniu na gospodarstwo domowe, odpowiednio o 70 i 41 proc. Najmniejsze nakłady na utrzymanie mieszkania ponoszą Węgrzy (zaledwie 40 proc. unijnej średniej), drudzy w kolejności są Polacy.

Autor: km//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24