Kraje euro uzgodniły plan dla Grecji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESJean-Claude Juncjer o unijnej pkmocy dla Grecji

Ministrowie finansów krajów strefy euro uzgodnili w Brukseli, że Grecja otrzyma pomoc finansową, jeśli taka okaże się konieczna. Szczegółów planu pomocy nie ujawniono.

- Ministrowie 16 krajów ze strefy euro oświadczyli we wspólnym oficjalnym komunikacie, że tzw. Eurogrupa "wyjaśniła techniczne szczegóły [pomocy finansowej dla Grecji - red.] pozwalające na podjęcie decyzji o skoordynowanej akcji, która mogłaby być szybko wdrożona, gdyby okazało się to konieczne - powiedział dziennikarzom przewodniczący Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Szczegółów planu nie podano. Juncker powiedział jedynie, że oferta finansowego wsparcia nie obejmie na pewno gwarancji kredytowych. Wcześniej mówiło się, że możliwe są jeszcze dwustronne pożyczki krajów strefy euro, czy zakupy greckich obligacji.

O planie pomocy dla Grecji mają rozmawiać we wtorek ministrowie finansów całej "25", zaś decyzje o ewentualnym finansowym wsparciu mają podjąć unijni przywódcy na szczycie w przyszłym tygodniu.

W sobotę Jean-Claude Juncker ostrzegł w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", że na dłuższą metę wspólna waluta nie może funkcjonować w strefie, w której pogłębiać się mogą różnice między rachunkami bieżącymi poszczególnych gospodarek. Dodał jednak, że jego zdaniem strefa euro nie jest zagrożona rozpadem.

Źródło: PAP, Polskie Radio, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES