Restauracje i baseny tylko dla gości. Nowe zasady w hotelach

Najnowsze

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki o nowych obostrzeniach dla gastronomiiTVN24
wideo 2/8
TVN24Morawiecki o nowych obostrzeniach dla gastronomii

Od soboty w całej Polsce tylko goście, którzy zostają na co najmniej jedną dobę, mogą korzystać z basenów, restauracji i siłowni na terenie hotelu - wynika zasad i ograniczeń opublikowanych na stronie rządowej.

W sobotę weszły w życie nowe obostrzenia w związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa - cała Polska stała się strefą czerwoną. Wytyczne dotyczące restrykcji zawiera opublikowane w piątek w nocy w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

"Tylko dla gości"

"Działalność hoteli jest obecnie dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie - tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej 1 dobę hotelową" - napisano na stronie rządowej.

Goście hotelu oraz obsługa muszą zakrywać usta i nos. Goście maseczki mogą zdjąć tylko podczas posiłku. W restauracjach hotelowych siedzą przy co drugim stoliku, a odległość między stolikami wynosi co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

"Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.)" - dowiadujemy się z komunikatu.

Gastronomia, sanatoria, sklepy, imprezy

Restauracje, bary i puby zostały zamknięte, a dozwolona jest tylko sprzedaż na wynos i dowóz. Nowe restrykcje będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia.

Zawieszona zostaje działalność sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów). Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Objęcie całego kraju czerwoną strefą oznacza również, że limit osób w sklepach w całej Polsce będzie wynosi pięć osób na kasę dla lokali o powierzchni do 100 metrów kwadratowych oraz jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w przypadku sklepów powyżej 100 metrów kwadratowych.

Od soboty w całej Polsce - w związku z czerwoną strefą - zaczął obowiązywać zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Chodzi tu o wesela, stypy czy komunie.

LISTA NOWYCH ZASAD >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: