Najnowsze

Koronakryzys uderzył z potężną siłą. Największe spadki PKB w historii

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"
"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"

Władze Portugalii i Hiszpanii potwierdziły w piątek, że z powodu koronakryzysu w drugim kwartale bieżącego roku doszło do największego w historii tych państw spadku PKB. Rekordowe spadki PKB zanotowano również we Włoszech.

W Portugalii w porównaniu do pierwszego kwartału br. spadek wyniósł 14,1 proc., a w Hiszpanii - 18,5 proc.

Hiszpania

Piątkowa informacja Krajowego Urzędu Statystycznego Hiszpanii (INE) jest potwierdzeniem opublikowanych w środę przez niezależny urząd finansowy AIReF z Madrytu danych, z których wynikało, że okres kwiecień-czerwiec był najgorszy w historii dla PKB kraju, a przewidywany spadek tego wskaźnika sięgnie 20 proc.

Jak zakomunikował INE, o ile w ujęciu kwartał do kwartału spadek PKB Hiszpanii w II kwartale 2020 r. wyniósł 18,5 proc., to w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. był on jeszcze większy, osiągając 22,1 proc.

"To największy spadek PKB we współczesnej historii naszego kraju" - podsumowało kierownictwo INE.

W czwartek podczas wieczornej konferencji w Madrycie minister finansów Maria Jesus Montero poinformowała, że w czerwcu 2020 r. deficyt budżetowy Hiszpanii pogłębił się o 371 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca 2019 r. Dodała, że o ile wydatki państwa w pierwszej połowie roku wyniosły 130 mld euro, to wpływy zaledwie 81 mld euro.

Portugalia

O rekordowym spadku PKB będącego następstwem koronakryzysu poinformowały w piątek również władze Portugalii. Pomiędzy kwietniem a czerwcem 2020 r. PKB spadł o 14,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, a w ujęciu rocznym o 16,5 proc.

Władze Krajowego Urzędu Statystycznego w Lizbonie (INE) zaznaczyły, że do historycznego spadku PKB przyczyniło się głównie ograniczenie wydatków przez gospodarstwa domowe oraz redukcja realizowanych w kraju inwestycji.

Włochy

Gospodarka Włoch w drugim kwartale tego roku skurczyła się o 12,4 proc. w porównaniu z trzema poprzednimi miesiącami - podał w piątek Instytut Statystyczny Istat. W zestawieniu z tym samym okresem od kwietnia do czerwca 2019 r. jest to ponad 17 proc.

W komunikacie Istat podkreślił, że jest to największy spadek od początku publikacji tych danych w 1995 roku.

Między kwietniem a czerwcem tego roku włoskie PKB zostało zredukowane o wartość ponad 50 miliardów euro w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Instytut podkreślił, że obecne dane wskazują na spadek niemający precedensu w historii, a będący rezultatem kryzysu sanitarnego na tle pandemii oraz wprowadzonych restrykcji.

Niemcy

Z kolei ze wstępnych danych opublikowanych w czwartek przez niemiecki urząd statystyczny wynika, że niemiecka gospodarka skurczyła się o 10,1 procent w drugim kwartale w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku. To największy spadek w historii i jednocześnie wynik gorszy od prognoz analityków.

PKB w największej gospodarce Europy spadł o 11,7 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości