Najnowsze

Kopalnie trafią do spółek energetycznych? Resort przedstawił plany

Najnowsze


Ministerstwo Gospodarki chce, aby PGE, Tauron i ENEA kupiły niektóre kopalnie od Kompanii Węglowej - ogłosił wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. W rekacji na te doniesienia akcje państowych spółek poleciały na łeb na szyję, tracą ponad 4 proc.

Plan naprawczy dla górnictwa zakłada w pierwszym etapie przejęcie niektórych kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks, a w kolejnym - konsolidację części kopalń ze spółkami energetycznymi Enea, PGE i Tauron - mówił wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. - Chcemy, by spółki energetyczne z dużym udziałem wytwarzania energii przejęły część kopalni. Chcemy, żeby zaangażowały się w to Enea, PGE i Tauron. Szczegóły, w tym które kopalnie i sposób płatności, są jeszcze omawiane. Wszystko zmierza w tym kierunku, ale ostateczne decyzje podjęte będą jeszcze w tym roku - zaznaczył. Wiceminister poinformował, że najpóźniej do końca września KW powinna rozpocząć swój plan naprawczy na lata 2014-20. Jest on przedmiotem konsultacji społecznych od 1 września. Prezes KW Mirosław Taras mówił w wywiadzie dla PAP, że zakłada on m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji oraz sprzedaż kilku kopalń. Cztery kopalnie od KW zamierza kupić Węglokoks. Taras mówił, że potencjalnymi kupcami aktywów wydobywczych mogą być też spółki energetyczne.

Likwidacja etatów

Zarząd chce też racjonalizować zatrudnienie i "urealnić" koszty wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Mają być one dostosowane do sytuacji rynkowej i możliwości ekonomiczno-finansowych KW. Spółka zamierza zwiększyć przychody ze sprzedaży poprzez poprawę jakości i średnich cen węgla. Po pierwszym półroczu na 14 kopalń w KW jedynie trzy były rentowne. Taras ostrzegł, że bez wprowadzenia planu naprawczego Kompania w najbliższym czasie upadnie.

Czerwona reakcja rynku

Po tym, jak Tomczykiewicz ogłosił plan resortu gospodarki, kurs akcji państwowych spółek poleciał na łeb na szyję. Najbardziej potaniał Tauron - stracił 4,5 proc.

Trudna sytuacja

Kompania Węglowa boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Po I półroczu na 14 kopalń w spółce jedynie trzy są rentowne. Wynik finansowy spółki po sześciu miesiącach wynosił minus 342,3 mln zł wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.

W ubiegłym roku KW zanotowała prawie 700 mln zł straty netto, a jej strata na sprzedaży węgla wyniosła 1,2 mld zł. Według danych resortu gospodarki w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na samej sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

Autor: rf//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości