Komu i jak rząd sprzeda akcje PKO BP?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Więcej PKO w ręce inwestorów

- Ministerstwo Skarbu Państwa ma w przyszłym tygodniu podjąć decyzję w sprawie sprzedaży akcji PKO BP - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. - Skłaniam się do tego, żeby to była oferta publiczna - dodał.

Szef resortu skarbu powiedział, że rekomendację w sprawie sprzedaży akcji PKO BP będzie miał "na dniach", "nawet jeszcze w piątek". - To nie jest jeszcze przesądzone, ale skłaniam się do tego, żeby to była oferta publiczna. Chcę jasno poznać argumenty za i przeciw. Dopiero wtedy zostanie podjęta ostateczna decyzja. Zakomunikujemy to w przyszłym tygodniu - zaznaczył Grad.

Akcje sprzedane kontrola zachowana

Skarb Państwa ma akcje PKO BP dające 40,99 proc. głosów na WZA, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego - odpowiadające 10,25 proc. głosów. Grad zaznaczył, że BGK również sprzedawałby posiadane akcje PKO BP.

Minister już wcześniej mówił, że MSP może w 2011 roku sprzedać część akcji PKO BP z zaplanowanego do 2013 roku obniżenia zaangażowania SP do poziomu 25 proc. plus. Zaznaczył wówczas, że akcje PKO BP mają trafić do rozproszonego akcjonariatu, a nie do inwestora strategicznego.

Zgodnie z propozycją zmiany statutu PKO BP, Skarb Państwa zachowa kontrolę nad bankiem mimo sprzedaży jego akcji. MSP zgłosiło już wniosek o zmianę statutu PKO BP, by żaden akcjonariusz banku, oprócz SP i BGK, nie mógł wykonywać na WZA banku więcej niż 10 proc. ogólnej liczby głosów. NWZA w tej sprawie odbędzie się 14 kwietnia.

W piątek na zamknięciu giełdy akcje PKO kosztowały 42 zł. Najdroższe w historii były w połowie 2007 roku, kiedy ich kurs wynosił 57 zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24