Komorowski zmienia decyzję L. Kaczyńskiego ws. SKOK-ów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24SKOK-i wreszcie wskoczą pod nadzór?

Prezydent Bronisław Komorowski ograniczył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący ustawy o SKOK-ach. Tym samym zmienił decyzję Lecha Kaczyńskiego, który ustawę zaskarżył w 2009 r. Taki ruch ma pozwolić na szybsze objęcie nadzoru nad SKOK-ami przez KNF.

Jak poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, Bronisław Komorowski wycofał z wniosku Lecha Kaczyńskiego zastrzeżenia wobec przepisów ustanawiających nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad działalnością Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Trybunał będzie musiał jednak nadal rozpatrzyć kwestię zgodności z Ustawą Zasadniczą przepisów dotyczących pokrywania roszczeń członków kas w przypadku upadłości kas oraz uregulowań, w których arbitralnie określony jest katalog organów SKOK.

Spór o nadzór

Bój o nadzór nad systemem SKOK-ów, które zrzeszają ponad dwa miliony członków i mają w sumie więcej placówek niż PKO BP, trwa od kilku lat. Kasy nie podlegają bowiem tak ścisłemu nadzorowi jak banki i inne instytucje finansowe. Ich sytuacja nie jest kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, a depozyty członków (ponad 13 mld zł) nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Działalność SKOK-ów kontroluje jedynie Kasa Krajowa.

O objęcie SKOK-ów skuteczniejszym nadzorem od dawna apelowały w swoich raportach i opiniach czołowe instytucje dbające o bezpieczeństwo finansowe, m.in. Bank Światowy i Europejski Bank Centralny. Wreszcie we wrześniu 2009 r. posłom (przeciw był tylko PiS), udało się przegłosować nową ustawę, która mówiła, że środki zgromadzone w SKOK-ach mają podlegać publicznemu nadzorowi państwowemu. Kasa Krajowa SKOK miała odgrywać jedynie rolę instytucji zrzeszającej kasy i kontrolującej ich działalność pod kątem zgodności z ustawą i zaleceniami nadzorczymi KNF. Miałaby też zabezpieczać płynność finansową kas.

Prezydent kieruje do Trybunału

Przyjętej przez Sejm ustawy nie podpisał jednak Lech Kaczyński. Prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, argumentując, że narusza prawa nabyte podmiotów systemu SKOK i zawiera zapisy niezgodne z konstytucją. Trybunał do dziś nie rozpatrzył jednak tego wniosku.

Dzisiejsza zmiana wniosku przez Bronisława Komorowskiego, ma przyśpieszyć prace Trybunału i objęcie SKOK-ów państwowym nadzorem. Jak podało biuro prasowe Kancelarii, podstawową zaletą wzmocnienia nadzoru nad SKOK-ami jest zapewnienie większego bezpieczeństwa ulokowanych tam pieniędzy.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24