Odwołany lot, godziny oczekiwania na lotnisku. Jakie prawa przysługują pasażerom?

Źródło:
TVN24 BiS
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom? Podpowiada mec. Eliza Kuna
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom? Podpowiada mec. Eliza KunaTVN24
wideo 2/6
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom?TVN24

W przypadku dużych renomowanych linii zgłoszenie roszczeń za odwołany lub opóźniony lot jest dużo prostsze. Takie odszkodowania oscylują w granicach od 250 do 600 euro, w zależności od trasy i długości lotu - mówiła w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS mec. Eliza Kuna. Przy opóźnieniach pasażerom przysługują także napoje, posiłki, a nawet zakwaterowanie.

Opóźniony czy odwołany lot to jedna z najgorszych sytuacji, jaka może przydarzyć się w czasie wakacji, a tego lata takie incydenty to niemal codzienność. Najczęściej zakłócenia w ruchu lotniczym spowodowane są usterkami samolotów, strajkami czy niestabilną pogodą. Jakie prawa przysługują wtedy pasażerom?

Odwołany lub opóźniony lot - jakie odszkodowanie?

Adwokat Eliza Kuna z Kancelarii Adwokackiej Eliza Kuna w rozmowie z TVN24 BiS zwróciła uwagę, że zależnie od tego, czy wybraliśmy biuro podróży, czy też podróżujemy na własną rękę, proces ubiegania się o odszkodowanie będzie inny.

- Na pewno, jeśli lecimy z biurem podróży, adresatem wszystkich naszych roszczeń w pierwszej kolejności jest biuro podróży, ponieważ kupujemy tak zwaną pakietową usługę turystyczną, czyli przelot, transfer i hotel. W związku z tym, jeśli coś pójdzie nie tak na przykład lot będzie opóźniony, bądź przewoźnik odwoła połączenie, to biuro podróży ma obowiązek zagwarantować nam inny sposób przewozu oraz wypłatę stosownego odszkodowania, rekompensaty czy zwrotu części poniesionych kosztów - wyjaśniła rozmówczyni.

Podkreśliła, że w przypadku gdy lecimy sami czeka nas potrójna praca, gdyż każde z roszczeń takie jak odszkodowanie czy zwrot kosztów należy składać odrębnie. - Oczywiście w przypadku dużych, renomowanych linii lotniczych, linii europejskich, dużo łatwiej jest takie roszczenia zgłosić. Mówimy tu przede wszystkim o tak zwanym odszkodowaniu za opóźniony lub odwołany lot - wyjaśniła.

Jak zaznaczyła, "odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot oscylują od 250 do 600 euro w zależności od trasy i długości lotu".

- Jeśli zgłaszamy to właśnie u przewoźnika renomowanego, tacy przewoźnicy na stronach internetowych mają specjalne formularze do zgłoszenia takich szkód i odpowiadają dość szybko, stosują się do przepisów unijnych. Dużo trudniej jest w przypadku przewoźników umownie bardziej egzotycznych czy tak zwanych linii czarterowych. Wtedy niekiedy okazuje się, że taka droga reklamacyjna naszego zgłoszenia nie wystarcza i musimy rozważyć drogę sądową - mówiła.

Opóźnienie lotu - co nam przysługuje?

Kuna przypomniała również, że już po dwóch godzinach opóźnionego lotu pasażerom przysługują na lotnisku vouchery na jedzenie i napoje. Po trzech godzinach istnieje już możliwość wnioskowania o odszkodowanie. Podkreśliła też, że opóźnienie warto odpowiednio udokumentować poprzez zrobienie zdjęcia na przykład tablicy przylotów czy odlotów. Co istotne, wspomniana rekompensata nie będzie przysługiwała we wszystkich sytuacjach.

- To, co warto udokumentować, to jest ewentualna przyczyna opóźnienia. Czasem jest tak, że linia lotnicza bądź biuro informacji na lotnisku udziela informacji, że na przykład jest to właśnie awaria samolotu. Warto poprosić o taką informację na piśmie albo w mailu z racji tego, że nie za każdą przyczynę linia lotnicza będzie chciała i będzie musiała nam wypłacić odszkodowanie. Dlatego, że jeśli jest to przyczyna zewnętrzna, czyli na przykład strajk na lotnisku, strajk personelu naziemnego, czy też na przykład popularne w orzecznictwie zderzenie z ptakiem, jest to przyczyna, za którą linia lotnicza nie ponosi odpowiedzialności. W związku z tym ma prawo odmówić wypłatę odszkodowania - stwierdziła.

Linia lotnicza odpowiada natomiast w przypadku awarii maszyny, strajku kapitanów, stewardess czy innych problemów technicznych.

- Jeśli lot został przełożony na przykład na następny dzień, oczywiście przewoźnik ma obowiązek zapewnić nam hotel. Jeśli został odwołany, przewoźnik ma obowiązek zaproponować nam inny lot zastępczy. Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, to obowiązuje po prostu zasada pełnej odpowiedzialności za szkodę. Czyli powinien na pewno zrefinansować nam pobyt konieczny związany z tym, że musimy wrócić innym lotem, na przykład następnego dnia - wyjaśniła mecenas.

Wypłata odszkodowania - kontrowersje w orzecznictwie

Rozmówczyni zwróciła uwagę na kontrowersje w orzecznictwie dotyczące zwrotu kosztów za bilety.

- Przewoźnik na pewno powinien zwrócić nam koszt naszego biletu, czyli tego, który koszt ponieśliśmy przy zakupie biletu u tego pierwszego przewoźnika. Natomiast czy powinien wyrównać nam jeszcze tę różnicę, czyli to o ile więcej my zapłaciliśmy, będąc zmuszonym kupić kolejny bilet, to już jest dyskusyjne. I najczęściej niestety takie sprawy kończą się w sądzie i wtedy sąd w zależności od okoliczności sytuacji decyduje się na przyznanie tego pełnego odszkodowania, czy też w części - stwierdziła.

Kuna doradziła, aby najlepiej podróżować u "renomowanych przewoźników, czyli dużych linii lotniczych, to znaczy takich, które mają szeroką siatkę połączeń", gdyż wtedy rośnie szansa na szybkie znalezienie połączenia zastępczego. Przyznała również, że zwrot poniesionych kosztów związanych z zakupem nowego biletu zagwarantować może ubezpieczenie podróży.

- Możemy rozważyć też podróżowanie z biurem podróży, dlatego, że wtedy ten problem jest jakby skierowany na biuro, już nie powinno nas obchodzić, czy podróżujemy naszym czarterem, czy innym, bo to biuro podróży musi podstawić nowy samolot i zapewnić przewoźnika, który dowiezie nas bezpiecznie do kraju - wyjaśniła.

Zdaniem rozmówczyni w przypadku wnioskowania o zwrot kosztów obowiązuje zasada "responsible man", czyli odpowiedzialnego człowieka. - Jeżeli jest to w granicach rozsądku, nie jemy w restauracji z gwiazdką Michelin, tylko w restauracji hotelowej czy w restauracji na lotnisku, wydaje się, że takie świadczenie nam się należy - podsumowała.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP