Najnowsze

Polski samochód elektryczny Izera. Skarb Państwa dokapitalizuje ElectroMobility Poland

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Skąd nazwa Izera? Prezes ElectroMobility Poland wyjaśnia

Spółka ElectroMobility Poland, powołana do produkcji polskiego samochodu elektrycznego Izera, podpisała umowę o dokapitalizowaniu przez Skarb Państwa, który stanie się większościowym udziałowcem. Państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 milionów złotych. Dokapitalizowanie pozwoli przeprowadzić prace przygotowawcze związane między innymi z budową fabryki Izery w Jaworznie.

- Środki, które pozyskamy w ramach umowy inwestycyjnej pozwolą na realizację absolutnie kluczowych celów projektowych, tj. finalizację rozmów biznesowych z kluczowymi partnerami czy rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy - wyjaśnił PAP prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba.

Ocenił, że zaangażowanie Skarbu Państwa w Izerę, czyli pierwszy polski samochód elektryczny, jest gwarantem kontynuowania prac w najważniejszych obszarach i zapewnia projektowi stabilność.

Fabryka samochodów elektrycznych Izera - Jaworznomateriały prasowe

Umowa inwestycyjna i dokapitalizowanie

Spółka ElectroMobility Poland poinformowała PAP, że 29 lipca Skarb Państwa podpisał umowę inwestycyjną ze spółką, na mocy której państwo obejmie nowe akcje EMP o wartości 250 mln zł. "Podpisanie umowy i dokapitalizowanie EMP umożliwia realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Dotychczasowi udziałowcy spółki pozostają w mniejszościowym akcjonariacie" - przekazała spółka.

Jak wyjaśniono, nowe akcje wyemitowane zostaną w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Ich zakup zostanie w całości pokryty wkładem pieniężnym ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji. "Środki te przeznaczone będą, między innymi na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej, kontynuowanie prac inżynieryjnych, działania przygotowawcze związane z budową fabryki w Jaworznie" - poinformowano.

Jak wskazał prezes Zaremba, etap przygotowawczy, który obejmuje umowa inwestycyjna zaplanowany jest na osiem miesięcy. - Wysokość przeznaczonych na ten etap środków oddaje zakres i skalę wyzwań, jakie przed nami stają oraz dynamikę prac, które muszą zostać wykonane w najbliższym czasie - wskazał prezes.

Spółka wyjaśniła, że wpłata środków z Funduszu Reprywatyzacji na konto EMP nastąpi po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy zatwierdzającym podwyższenie kapitału zakładowego oraz niezbędnych zmianach w KRS. Dotychczasowi udziałowcy EMP, czyli Enea, Tauron, Energa oraz PGE pozostaną udziałowcami spółki zachowując dotychczasowe pakiety akcji.

Zaremba poinformował, że do końca 2020 roku na prace projektowe spółka wydała ponad 53 mln zł.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych – PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego. Wartość kapitału zakładowego wynosiła 70 mln zł. 

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe