Hollande spotyka się z największymi. Obiecuje niższe podatki


Prezydent Francji Francois Hollande, który spotkał się w poniedziałek z szefami francuskich filii 34 zagranicznych firm i funduszy obiecał im stabilność, niższe i prostsze podatki oraz lepszy klimat inwestycyjny. Paryż stara się przyciągnąć inwestorów.

Francja, w której utrzymuje się wysokie bezrobocie, wzrost gospodarczy jest minimalny, a liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych spadła drastycznie, stara się poprawić konkurencyjność swojej gospodarki.

Spotkanie z gigantami

Prezydent, któremu towarzyszyli najważniejsi ministrowie przyjął w Pałacu Elizejskim szefów takich firm jak Siemens, Samsung Electronics, Volvo, General Electric, Nestle, Intel, Bosch, ale też przedstawicieli funduszy inwestycyjnych z Kuwejtu, Kataru i Chin oraz przedsiębiorstw z rynków wschodzących.

34 koncerny, których szefowie gościli w Pałacu Elizejskim, mają we Francji obroty rzędu 850 mld euro i zatrudniają około 100 tys. pracowników - podaje "Le Point".

Hollande obiecał im uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie taryf podatkowych dla biznesu i zharmonizowanie ich z podatkami w krajach sąsiednich, a zwłaszcza - do roku 2020 - z podatkami w Niemczech. Prezydent zapowiedział też, że nie będzie podwyżek podatków od nowych inwestycji oraz VAT-u.

- Firma, niezależnie od tego czy francuska, czy zagraniczna, która zechce zainwestować, uzyska obietnice rządowe dotyczące utrzymania niezmiennych przepisów podatkowych i będą to gwarancje - powiedział Hollande.

Uspokoić przedsiębiorców

Jak komentuje Reuters, poniedziałkowe spotkanie z szefami wielkich korporacji miało uspokoić zagranicznych biznesmenów i inwestorów. Tracą oni zaufanie do Francji ze względu na wysokie podatki, częste konflikty ze związkami zawodowymi, a wręcz z rządem, jak w 2012 roku, gdy minister ds. reindustrializacji Arnaud Montebourg zagroził koncernowi ArcelorMittal nacjonalizacją jego francuskich zakładów, gdyby koncern metalurgiczny zdecydował się je zamknąć i zlikwidować miejsca pracy.

Jeden z uczestników tego spotkania, austriacki inwestor przemysłowy Ernst Lemberger powiedział, że zagraniczni przedsiębiorcy oczekują od Francji, że uprości system podatkowy i obniży koszty pracy.

- Ten kraj ma wszystko co jest konieczne, by osiągnąć sukces, ale wlecze się za swymi sąsiadami, jeśli chodzi o wprowadzanie koniecznych reform - powiedział Lemberger.

Francja chce być lepsza

Według danych zamieszczonych na stronach ministerstwa spraw zagranicznych bezpośrednie inwestycje zagraniczne we Francji warte są około 1 biliona dolarów. Największe inwestycje tego typu trafiają do USA, Chin i Wielkiej Brytanii, a Francja znajduje się pod tym względem na czwartym miejscu.

Tym niemniej w roku ubiegłym bezpośrednie inwestycje zagraniczne we Francji skurczyły się o 77 proc., podczas gdy w tym samym okresie w Niemczech wzrosły pięciokrotnie - podaje "Le Point", powołując się na szacunkowe dane ONZ za rok 2012.

Hollande stara się poprawić klimat inwestycyjny w swym kraju i zatrzeć wrażenie, że Francja znacznie gorzej niż jej sąsiedzi dostosowuje się do globalizacji i skłania się ku protekcjonizmowi - komentuje francuski, konserwatywny tygodnik.

Czas reform

Prezydent zapowiedział niedawno pakiet reform zwany paktem odpowiedzialności, obiecał redukcję obciążeń finansowych dla firm, a także odwiedził w ubiegłym tygodniu Dolinę Krzemową, by i tam się spotkać z szefami wielkich firm jak Google czy Twitter i zachęcać do inwestowania we Francji.

Należy zakładać, że Francois Hollande jest od niedawna zwolennikiem wolnego rynku - komentuje "Le Point", zapowiadając kolejne kroki, jakie podejmie rząd, by ułatwić życie zagranicznym i francuskim biznesmenom, dla których uproszczone zostaną też odprawy celne, zabiegi o francuskie wizy biznesowe czy finansowanie firm stawiających pierwsze kroki.

We Francji działa około 20 tys. zagranicznych firm, które dają pracę blisko dwóm milionom osób.

Zabiegi Hollande'a skrytykowała szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która powiedziała, że prezydent powinien się raczej skoncentrować na ratowaniu małych i średnich przedsiębiorstw francuskich.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP