Gazprom wprowadzi przedpłaty za gaz dla Ukrainy. Putin wyjaśnia w liście dlaczego

Aktualizacja:
[object Object]
Putin: Rosja jest nadal otwarta na konsultacjęTVN24 BiS
wideo 2/3

Rosja została zmuszona do wprowadzenia systemu przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - powiedział w czwartek Władimir Putin. A w liście do przywódców europejskich państw prezydent Rosji napisał, że państwa Unii Europejskiej powinny bardziej zaangażować się w dialog na temat gospodarki Ukrainy, zaś Moskwa jest otwarta na konsultacje w spriwie gazu.

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał przywódców państw Unii Europejskiej, do większego zaangażowania w pomoc w rozwiązaniu kryzysu gospodarczego na Ukrainie. Dodał również, że Moskwa jest gotowa do konsultacji na temat gazowych długów Ukrainy oraz dostaw surowców do Europy.

Potrzeba dialogu

- Rosja jest nadal otwarta na konsultację i współpracę z krajami europejskimi, która ma doprowadzić do ustabilizowania sytuacji. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska mocniej zaangażuje się w dialog, który wypracuje konkretne i uczciwe rozwiązania pomagające ustabilizować ukraińska gospodarkę - powiedział Władimir Putin. Prezydent Rosji stwierdził również, że kontrolowany przez państwo Gazprom został zmuszony do wprowadzenia systemu przedpłat za gaz od czerwca ze względu na to, że długi Ukrainy wynoszą już 3,5 mld dolarów.

Władimir Putin wysłał w ten sprawie specjalny list do europejskich przywódców.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Reuters, ITAR-TASS

Pozostałe wiadomości