Firmy tytoniowe przyznają się do "celowych kłamstw" ws. szkodliwości palenia

Najnowsze

ShutterstockFirmy tytoniowe mają skorygować reklamy dotyczące szkodliwości palenia papierosów

Koncerny tytoniowe uzgodniły z rządem USA sposób, w jaki będą publikować informacje o tym, że okłamywały Amerykanów ws. szkodliwości palenia - donosi Bloomberg.

Porozumienie podpisały m.in. Altria Group Inc., Reynolds American Inc. oraz inny firmy tytoniowe. Koncerny ustaliły z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości, że "oświadczenie korygujące" pojawi się w gazetach, portalach informacyjnych, telewizji i na stronach internetowych koncernów.

Odpowiednie informacje o szkodliwych dla zdrowia efektach palenia mają się też znaleźć na paczkach papierosów. Wszystko zgodnie z zaakceptowanym przed sądem federalnym w Waszyngtonie porozumieniem.

Kolejny krok

W zawartym porozumieniu znalazł się zakaz oznaczania papierosów jako "lekkie" i z niską zawartością substancji smolistych. Umowa precyzuje też wielkość czcionki i dane na temat kształtu publikacji. Trwają negocjacje, czy odpowiednie ogłoszenia znajdą się też w placówkach handlowych.

Każde z ogłoszeń rozpoczyna się oświadczeniem, w którym napisane jest, że cztery przedsiębiorstwa "celowo oszukały amerykańskie społeczeństwo". Ma też zawierać uzupełnione informacje na temat skutków palenia i możliwego uzależnienia. Bloomberg zaznacza, że przedstawiciele firm tytoniowych odmówili komentarza ws. porozumienia.

Autor: mn//bgr/kwoj / Źródło: Blomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock