Kraje UE przyjęły w środę ostateczny kompromis z Parlamentem Europejskim ws. dyrektywy tytoniowej. Porozumienie blokował spór o papierosy elektroniczne. Uzgodniono ponadto m.in., że zakaz produkcji papierosów mentolowych wejdzie w życie latem 2020 roku.
Obecnie europejski rynek e-papierosów szacowany jest na 2 mld euro, ale analitycy prognozują, że w ciągu 10 lat może osiągnąć wartość 700 mld dolarów, czyli dogonić rynek papierosów tradycyjnych.
Porozumienia z PE nie poparła Polska ze względu na zakaz produkcji papierosów mentolowych, co uderza w krajowych wytwórców. Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE.
KE może zakazać e-papierosów
Choć papierosy elektroniczne będą dopuszczone na rynek jako konsumpcyjne produkty tytoniowe, to te kraje, które regulują je jako farmaceutyki, będą mogły czynić to dalej. Maksymalne stężenie nikotyny w e-papierosach będzie mogło wynosić 20 mg/ml. Mają być dopuszczone uzupełniane wkłady do papierosów elektronicznych, a wielkość wkładów jednorazowych nie będzie mogła przekraczać 2 ml.
Podczas negocjacji kraje UE nalegały na obostrzenia e-papierosów. I tak, dodano, że Komisja Europejska będzie mogła zabronić określonych typów e-papierosów lub wymienialnych wkładów, jeśli w sposób uzasadniony zabronią ich co najmniej trzy kraje członkowskie.
Smakowe papierosy zakazane od 2016
Porozumienie przewiduje też, że ostrzeżenie zdrowotne powinny zajmować 65 proc. opakowania papierosów. Od 2016 roku mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi poza mentolami, które zostały objęte czteroletnim okresem przejściowym. W ich przypadku zakaz wejdzie w życie latem 2020 roku.
Autor: msz/klim/ / Źródło: Reuter
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Michael Dorausch