Finanse i lasy przeszły I czytanie

Aktualizacja:
 
Wiceminister finansów Halina MajszczykTVN CNBC

Sejm nie przyjął wniosku opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Posłowie będą nadal pracować nad dokumentem, zakładającym m.in. włączenie do sektora finansów publicznych Lasów Państwowych. Przeciwko temu rozwiązaniu protestuje przed parlamentem grupa leśników.

W głosowaniu wzięło udział 355 posłów; za przyjęciem wniosku opowiedziało się 160, przeciw było 193, a 2 wstrzymało się od głosu.

Posłowie z PiS i SLD domagali się odrzucenia projektu przede wszystkim dlatego, że przewiduje on włączenie do sektora finansów publicznych Lasów Państwowych. Oznaczałoby to, że część swoich pieniędzy Lasy musiałyby lokować na kontach resortu finansów.

Donald Tusk: Nie ma mowy o prywatyzacji Lasów Państwowych
Donald Tusk: Nie ma mowy o prywatyzacji Lasów PaństwowychTVN CNBC

Przed głosowaniem poseł Dariusz Bąk z PiS powiedział, że proponowane przez rząd zmiany doprowadzą do bankructwa Lasy Państwowe, a w przyszłości być może do ich prywatyzacji. - Dzisiaj wyraźnie jest zamach na jedną czwartą powierzchni kraju, dlatego że Lasy Państwowe funkcjonują na jednej czwartej powierzchni kraju - powiedział. Jak dodał, Sejm zajmuje się także nowelizacją ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego, która wprowadza listy zastawne. - To skoordynowana akcja. Być może Lasy posłużą ministrowi finansów do zastawiania tego dobra narodowego pod kredyty - mówił.

Także przed głosowaniem premier Donald Tusk zapewnił posłów, że PO i PSL nie są zainteresowane zmianami, które mogłyby doprowadzić do osłabienia Lasów Państwowych; zdaniem szefa rządu nie ma też mowy o ich prywatyzacji.

Resort finansów: o prywatyzacji lasów nic tu nie ma

Wcześniej wiceminister finansów Hanna Majszczyk zapewniała, że w projekcie nie ma jakiegokolwiek punktu, z którego można by wysnuć wniosek o prywatyzacji Lasów Państwowych. - Nie znam przypadku prywatyzacji jednostki sektora finansów publicznych - dodała.

Wiceminister Majszczyk tłumaczyła posłom, że włączenie posiadających nadwyżki finansowe Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych ułatwi zarządzanie płynnością państwa. Leśnicy zaś twierdzą, że tylko zachowanie samodzielności i niezależności tego przedsiębiorstwa daje gwarancję, że polskie lasy pozostaną w takim stanie jak obecnie. W rządowych planach widzą wręcz pierwszy krok do próby prywatyzacji lasów.

Dziś mają być głosowane wnioski opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Prawo i Sprawiedliwość już zapowiedziało, że jeżeli propozycja odrzucenia ustawy nie przejdzie, to klub będzie domagał się tzw. publicznego wysłuchania projektu. Projekt popiera koalicja rządowa.

Podwyżka VAT, reguła wydatkowa, zawieszanie emerytur...

Kwestia pieniędzy Lasów Państwowych jest tylko jednym z elementów całości projektu. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła podczas pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, że ma on celu m.in. zapewnienie pewnej równowagi finansowej i uchronienie przed przekroczeniem tzw. drugiego progu ostrożnościowego (relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc.).

Jej zdaniem spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz brak koniecznych zmian strukturalnych spowodowały, że finanse publiczne są w stanie nierównowagi. - Z pewnością można powiedzieć, że w bieżącym roku przekroczony zostanie próg 50 proc. (relacji długu do PKB - red.) Istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia w przyszłym roku tego drugiego progu, 55 proc. do PKB - ostrzegła Majszczyk.

Dodała, że poza tym Polska została poddana przez Komisję Europejską procedurze nadmiernego deficytu i zobligowana, by do końca 2012 r. zmniejszyć deficyt - trwale i wiarygodnie - do poziomu 3 proc. PKB.

Wiceminister powiedziała, że projekt wprowadza reguły dyscyplinujące wydatki publiczne. Zgodnie z nimi ustawy przyjmowane przez rząd będą musiały określać wysokość wydatków związanych z ich realizacją na okres kolejnych 10 lat.

Wprowadzona ma być także tzw. wydatkowa reguła dyscyplinująca. Przewiduje ona, że wydatki budżetu państwa będą mogły rosnąć z roku na rok o 1 punkt procentowy ponad inflację. Reguła ta ma dotyczyć wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych (ich poziom określono w ustawach). Dzięki regule wydatkowej finanse państwa uzyskają od 2,8 mld zł w 2011 r. do ok. 30 mld w 2012 r.

Majszczyk wskazała, że istotnym elementem noweli będą zmiany związane z oszczędnościami dotyczącymi zarządzania długiem i płynnością środków publicznych. Projekt przewiduje, że wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach. Ten punkt dotyczy właśnie Lasów Państwowych. Operacja ta łącznie ma dać oszczędności rzędu 19 miliardów złotych.

Projekt przewiduje ponadto, że w przypadku, gdyby relacja długu publicznego przekroczyła 55 proc. do PKB np. w 2011 r., to w lipcu 2012 r. VAT wzrósłby o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT. - Wejście w życie poszczególnych wzrostów stawek jest zależny od tego, czy ten próg zostanie przekroczony. Wierzymy, że tak nie będzie - powiedziała wiceminister Majszczyk.

Projekt zakłada także zawieszenie możliwości pobierania emerytur w sytuacji, gdy umowa o pracę nie zostanie rozwiązana przynajmniej na jeden dzień. Zmiana ta ma dać budżetowi 700 mln zł.

Koalicja za, opozycja potępia w czambuł

Aleksander Skorupa z PO powiedział, że projekt ustawy ma fundamentalne znaczenie dla zacieśnienia polityki fiskalnej. - Konieczne jest zmniejszenie długu publicznego, co wymaga przede wszystkim zmniejszenia wydatków publicznych - oświadczył. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że zawarte w projekcie poszczególne rozwiązania będą budziły wątpliwości, ale "co do intencji idą w dobrym kierunku". Wniósł o skierowanie dokumentu do dalszych prac.

Beata Szydło z PiS zarzuciła projektowi, że ma on pozwolić na kontynuowanie kreatywnej księgowości w polskich finansach publicznych. Skrytykowała zwłaszcza pomysł włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. - To jest zabieg mający na celu doprowadzenie w końcowym efekcie do prywatyzacji Lasów Państwowych - powiedziała. Jej zdaniem nie ma też gwarancji, że po ewentualnym podniesieniu stawek VAT, zostaną one potem obniżone. W imieniu PiS złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zapowiedziała, że jeżeli Sejm wniosek odrzuci, to PiS złoży wniosek o tzw. publiczne wysłuchanie projektu.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył też poseł Stanisław Stec z SLD. Powiedział, że lewica domaga się zapewnienia równowagi finansowej państwa od dwóch lat. Sprzeciwił się jednak podwyżce VAT, gdyż jego zdaniem obciąży to najuboższych. Zarzucił rządowi, że unika niepopularnych decyzji dotyczących likwidacji niektórych przywilejów podatkowych. Skrytykował też plany rządu dotyczące Lasów Państwowych. - Leśnicy boją się prywatyzacji. My tę obawę podzielamy. Nie chcemy mieć sytuacji, że będą tabliczki 'las prywatny wstęp wzbroniony' - powiedział Stec.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedział się Jan Łopata z PSL. Powiedział, że sytuacja finansów publicznych od dłuższego czasu pozostawia wiele do życzenia. - Pomysłom legislacyjnym [poprzednich ekip - red.] towarzyszyła bardziej dbałość o obecny wizerunek niż o przyszłe konsekwencje (...). Teraz musimy wprowadzać oszczędności budżetowe - wyjaśnił. Także Łopata zgłosił wątpliwości dotyczące włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych i zaapelował do rządu o wycofanie się z tego pomysłu.

W odpowiedzi na obawy posłów wiceminister Majszczyk zapewniła, że w projekcie nie ma jakiegokolwiek punktu, z którego można by wysnuć wniosek o prywatyzacji Lasów Państwowych. - Nie znam przypadku prywatyzacji jednostki sektora finansów publicznych - dodała.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości

Za kilka dni najwięksi sprzedawcy prądu będą mieli obowiązek wprowadzenia tak zwanych taryf dynamicznych. Może to pomóc w obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Dla części odbiorców nowa taryfa może okazać się jednak pułapką - ostrzega "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach za prąd

Rewolucja w rachunkach za prąd

Źródło:
tvn24.pl
"Tym razem państwo stanęło po tej stronie, po której stanąć powinno"

"Tym razem państwo stanęło po tej stronie, po której stanąć powinno"

Źródło:
tvn24.pl

Tatry z rekordową liczbą turystów. Do końca lipca odwiedziło je ponad 2,6 miliona osób. - Analizując te statystyki, przychodzi pewna refleksja, czy aby w Tatrach turystów nie jest za dużo. Jeżeli chodzi o przyrodę, to jeżeli każdy z turystów stosowałby się do zasad panujących w parku narodowym, to szkoda dla przyrody byłaby niewielka - mówi przewodnik i edukator z Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Biją rekordy popularności. "Kumulacja następuje w połowie sierpnia"

Biją rekordy popularności. "Kumulacja następuje w połowie sierpnia"

Źródło:
PAP

Brytyjska spółka Mycofeast zajmująca się biotechnologią przemysłową ma przejąć Browar Leżajsk, jest już zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej sprawie. Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk, przekazał, że nowy właściciel już szuka pracowników. - Myślę, że to się powiedzie, ludzie będą mieli pracę, a zakład będzie funkcjonował - przekazał. Jednocześnie nie traci nadziei, że nowy właściciel da się przekonać do poszerzenia działalności i wznowi produkcję browarniczą.

Nowy właściciel znanego browaru szuka chętnych do pracy

Nowy właściciel znanego browaru szuka chętnych do pracy

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w 2025 roku może wzrosnąć nawet o około 4 procent w związku z obniżką stóp procentowych, a także napływem środków z Krajowego Planu Odbudowy - przekazał agencji Bloomberg szef resortu finansów Andrzej Domański.

Minister liczy na obniżki stóp procentowych i środki unijne

Minister liczy na obniżki stóp procentowych i środki unijne

Źródło:
PAP

Władze kanadyjskiej miejscowości Moosomin, liczącej obecnie 3,3 tysiąca mieszkańców, zamierzają dwukrotnie zwiększyć liczbę ludności. W tym celu uruchomiono wypłatę świadczeń w wysokości 30 tysięcy dolarów kanadyjskich (w przeliczeniu około 85 tysięcy złotych) za wybudowanie domu na jej terenie.

Ta miejscowość płaci 85 tysięcy za wybudowanie domu

Ta miejscowość płaci 85 tysięcy za wybudowanie domu

Źródło:
PAP

Włoskie służby namierzyły jedną z największych drukarni fałszywych banknotów - przekazał dziennik "Corriere della Sera". W toku śledztwa ustalono, że pochodzi stamtąd około 30 procent sfałszowanych banknotów wprowadzonych do obiegu w Europie.

Drukarnia w garażu. Fałszywe banknoty zalewały Europę

Drukarnia w garażu. Fałszywe banknoty zalewały Europę

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano natomiast wygraną drugiego stopnia w wysokości ponad trzech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 sierpnia 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
lotto.pl

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"