Eurostat: produkcja w Polsce w górę, w eurolandzie gorzej od prognoz

Najnowsze

PAP/EPAProdukcja przemysłowa w strefie euro w grudniu 2013 r. spadła o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w grudniu 2013 r. wzrosła o 4,6 proc. rok do roku, po wzroście o 4,3 proc. rdr w listopadzie - podał w środę Eurostat, czyli unijne biuro statystyczne.

Polski Główny Urząd Statystyczny poinformował 21 stycznia, że produkcja przemysłowa w grudniu 2013 r. wzrosła 6,6 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 2,9 proc. w listopadzie.

W ujęciu miesięcznym produkcja spadła o 9,7 proc., po spadku o 6,2 proc. w listopadzie ub. r. Z danych GUS wynika też, że produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w grudniu 2013 r. o 5,2 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,4 proc.

W eurostrefie

Z kolei produkcja przemysłowa w strefie euro w grudniu 2013 r. spadła o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,6 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu. Analitycy spodziewali się tymczasem, że produkcja mdm spadnie o 0,3 proc. W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 1,8 proc. W XI wzrost produkcji rdr wyniósł 2,8 proc., po korekcie - wynika z danych Eurostatu.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA