Eksperci o planach rządu: "fajne", "trudne", "nie rozumiem"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSEksperci ocenili gospodarcze plany rządu

Najważniejszym przedstawionym dziś pomysłem Donalda Tuska jest zapowiedź początku końca umów "śmieciowych" - ocenił prof. Witold Orłowski na antenie TVN24 Biznes i Świat ekonomista z firmy doradczej PWC. Jego zdaniem ich likwidacja, choć "kosztowna ekonomicznie", przyniesie "wymierne korzyści społeczne". Z kolei zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. A. Smitha, nie przyniesie ona podatnikom żadnych korzyści.

- Zmiany w oskładkowaniu umów "śmieciowych" to bardzo ważna rzecz - powiedział prof. Witold Orłowski. - Jeśli dodać do tego te poważne propozycje ministra Kosiniaka-Kamysza o wspieraniu zatrudnienia, to to jest chyba najważniejsza rzecz z dzisiejszego wystąpienia premiera - stwierdził.

Przyznał, że realizacja pomysłu likwidacji umów cywilnoprawnych możne być "ekonomicznie kosztowna", ale "czasem ten koszt warto ponieść".

Program "Solidarności" i problem z PIT-ami

Zgodził się z nim Piotr Kuczyński,

. Zwrócił jednak uwagę na słowa premiera o konieczności zapewnienia "bezpieczeństwa finansowego i socjalnego polskiej rodziny". - Można powiedzieć, że premier tym samym cofnął się o 25 lat do czasów NSZZ "Solidarność" i tamtego programu - powiedział.

Kuczyński przyznał, że wątpi w realizację planów ministra finansów, by zeznanie podatkowe za 2014 rok wypełniała już administracja podatkowa, a nie sam podatnik. - Wypełnienie PIT-u każdemu obywatelowi będzie niezwykle trudne - powiedział. - Także nie do końca rozumiem, jak to będzie możliwe - przyznał mu rację prof. Orłowski.

Korzyści nie będzie?

- Szczególiki są w zasadzie fajne, ale nie nie spodziewałbym się żadnych korzystnych zmian dla podatnika - stwierdził z kolei Robert Gwiazdowski z Centrum im. A. Smitha. - Premier zapowiadając likwidację umów "śmieciowych", mówi podatnikom ni mniej ni więcej tylko tyle, że będą musieli zapłacić więcej - uważa.

Jego zdaniem zapowiadana przez ministra finansów strona internetowa, która ułatwi rozliczanie podatków, nie odniesie sukcesu. - Strona ministerstwa finansów wygląda obecnie tak, że jest na niej głównie minister finansów, nie informacje potrzebne podatnikom - mówił.

Robert Gwiazdowski: Podatnicy zapłacą więcej TVN24 BiS

Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ