Najnowsze

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych. Z miesiąca na miesiąc mniej wniosków

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Rafał Mundry o sytuacji na rynku nieruchomości
Rafał Mundry o sytuacji na rynku nieruchomościTVN24
wideo 2/3
TVN24Rafał Mundry o sytuacji na rynku nieruchomości

W kwietniu popyt na kredyty mieszkaniowe spadł o 38,8 procent w ujęciu rocznym - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Niższa była też średnia kwota wnioskowanego kredytu. Przyczyną są wysokie ceny nieruchomości oraz rosnące od 7 miesięcy stopy procentowe. W środę spodziewana jest kolejna podwyżka do 5,5 proc.

"Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w kwietniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 38,8 proc. w porównaniu do kwietnia 2021 r." - napisano.

Czytaj więcej: Za obecny kredyt można kupić mieszkanie o jedną trzecią mniejsze niż przed trzema latami

W kwietniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,42 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 51,58 tys. rok wcześniej i jest to spadek o 44,9 proc. W porównaniu do marca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 46,8 proc.

Popyt na kredyty mieszkanioweBIK

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu wyniosła 353,95 tys. zł i była wyższa o 5,7 proc. w relacji do wartości z kwietnia 2021 r. i niższa o 3,2 proc. niż w marcu 2022 r.

Kontakt24: O ile wzrosły raty kredytów? Czekamy na Wasze sygnały

Stopy procentowe w Polsce

Na początku kwietnia br. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 punkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Była to siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych.

Stopa referencyjna NBPPAP

Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt. proc.

W czwartek RPP kolejny raz zdecyduje co do wysokości stóp procentowych.

W miniony piątek GUS opublikował szybki szacunek inflacji w kwietniu. Według danych urzędu inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. w stosunku do 11 proc. po marcu 2022 r.

Inflacja w Polsce - kwiecień 2022PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości