Coraz więcej z nas łowi w sieci

Najnowsze

sxc.huDuże firmy najczęściej korzystają przez internet z usług administracji publicznej

W tym roku 55 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat co najmniej raz w tygodniu korzystało z internetu - wynika z danych GUS na temat rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Rok temu było to 52 proc.

W 2010 roku w Polsce ponad 60 proc. gospodarstw domowych miało komputery. Dla porównania na Islandii i w Holandii jest to blisko 90 proc. gospodarstw, a w Szwecji, Norwegii, Luksemburgu, Danii, w Niemczech i Wielkiej Brytanii - ponad 80 proc.

Najmniej domowych komputerów spośród krajów europejskich mają mieszkańcy Bułgarii (30 proc.), a także m.in. Rumunii i Grecji (ponad 40 proc.).

Połowa z nas korzysta z kompa w domu

Z komputera najczęściej korzystają ci, którzy się uczą. W 2009 roku było ich 98 proc., a w roku bieżącym 99 proc. Najmniej stałych użytkowników komputerów jest w grupie emerytów (20 proc. w 2009 roku i 21 proc. w 2010 roku).

Najczęściej z komputera korzystamy w domu (ponad 50 proc.), w pracy (20 proc.), w szkole lub na uczelni (blisko 10 proc.).

Urząd, poczta, sklep i bank

Z usług administracji publicznej za pomocą sieci internetowej najczęściej korzystają duże przedsiębiorstwa. W 2009 roku aż 99 proc. z nich kontaktowało się z urzędem w taki właśnie sposób. Przedsiębiorstwa korzystające z usług elektronicznej administracji publicznej w ubiegłym roku najczęściej kontaktowały się z urzędem w celu: odsyłania wypełnionych formularzy (blisko 90 proc.), otrzymywania formularzy (80 proc.), pozyskiwania informacji (77 proc.), składania ofert w elektronicznym systemie zamówień publicznych (niespełna 14 proc.).

W 2010 roku 82 proc. użytkowników internetu korzystało z poczty e-mail, 67 proc. wyszukiwało informacje o towarach i usługach, a 43 proc. korzystało z usług bankowych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu