Berlusconi sieje burzę wokół Fiata

Najnowsze

Aktualizacja:

We Włoszech znowu burza po słowach Silvio Berlusconiego. Tym razem premier stwierdził, że włoskie firmy będą miały powód do przeniesienia produkcji za granicę, jeśli robotnicy Fiata z fabryki w Turynie odrzucą porozumienie w sprawie nowych zasad pracy.

W czwartek i w piątek wśród załogi w turyńskiej fabryce Mirafiori odbywa się referendum na temat restrukturyzacji firmy, która ma umożliwić produkcję nowych modeli samochodów w ramach współpracy z Chryslerem. Koncern deklaruje zainwestowanie w ten zakład 1 miliarda euro.

Związki zawodowe przeciw propozycji zarządu Fiata

O odrzucenie porozumienia apelują do robotników lewicowa centrala związkowa CGIL i związek metalowców FIOM. Zarzucają dyrekcji koncernu łamanie praw pracowniczych. Tak ich zdaniem należy interpretować propozycję zwiększenia liczby zmian, obcięcia premii i ograniczenia prawa do strajku.

Premier Berlusconi wypowiadając się na temat tego referendum wyraził nadzieję, że plan zarządu Fiata zostanie przyjęty. Dodał następnie, że w przeciwnym razie "firmy i przedsiębiorcy miałyby uzasadniony powód, by przenieść się do innych krajów".

Słowa te zostały przyjęte przez lewicę z oburzeniem. Lider opozycyjnej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani nazwał wypowiedź premiera "haniebną". Polityk skrajnej lewicy Nichi Vendola uznał ją za "ciężką zdradę Włoch". Mianem "bardzo poważnej" określiła ją przywódczyni centrali CGIL Susanna Camusso.

Szef Fiata grozi

Dyrektor generalny koncernu Sergio Marchionne, który latem ubiegłego roku ogłosił wielki plan strategiczny zwiększenia produkcji we włoskich zakładach i inwestycje w wysokości 20 miliardów euro, ostrzegł, że Fiat zarzuci plany rozwojowe dla Mirafiori w razie fiaska referendum. Podkreślił, że samochody można produkować także poza Włochami.

To kolejny etap ostrego sporu o fabrykę Mirafiori. We wtorek przywódczyni centrali CGIL Susanna Camuso zarzuciła Marchionne, że "codziennie obraża kraj". - Fiat ogranicza prawa pracowników i ich wiarę w perspektywy na przyszłość - stwierdziła mówiąc następnie o "słabości przemysłowej firmy". Zarzuciła też dyrekcji, że "ukrywa" szczegóły wielkiego wielomiliardowego projektu inwestycyjnego Fabbrica Italia, przewidującego wzrost produkcji samochodów we włoskich fabrykach koncernu.

Dyrektor generalny Fiata wszelkie zarzuty odrzuca i podkreśla, że nie można nazywać "obelgą" dla Włoch woli wprowadzenia zmian w fabrykach firmy w tym kraju

Źródło: PAP, lex.pl