Banki łupią swych klientów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Banki mają co liczyć...

Pierwsza półrocze 2009 r. oznaczało wyraźny wzrost cen podstawowych usług bankowych – wynika z raportu NBP, cytowanego przez "Rzeczpospolitą". Najbardziej banki golą nas na przelewach, zlecanych w okienku. – Ceny usług znacznie wzrosły – pisze NBP w podsumowaniu, do którego dotarła gazeta.

Jak pisze "Rz", w pierwszym półroczu 2009 r. przeciętna opłata za przelew zlecony w oddziale wynosiła 5,3 złotych. Była więc o niemal 1/4 wyższa, niż w drugim półroczu 2008 r. Przelew zlecany za pośrednictwem telefonu podrożał w tym czasie o 19 proc. - do 2,4 zł.

Bank centralny systematycznie bada wysokość prowizji i opłat za wybrane usługi dla klientów indywidualnych od 2005 r. Analizuje cenniki w bankach, których aktywa stanowią zdecydowaną większość sektora bankowego w naszym kraju.

– Ceny usług bankowych wzrosły w związku z wyższymi kosztami podstawowych elementów obsługi – tłumaczy "Rz" Remigiusz Kaszubski, dyrektor w Związku Banków Polskich. Jak wylicza, zdrożała energia, ceny usług telekomunikacyjnych, wyższe są koszty pracy.

Mniej zarabiają na podwyżkach

Natomiast zdaniem analityków NBP banki po prostu odbijają sobie na nas kryzys finansowy: ponieważ w jego efekcie ograniczają akcję kredytową, to mniej na pożyczkach zarabiają - więc szukają pieniędzy gdzie indziej.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", sygnał do podwyżek opłat za usługi bankowe dał krajowy potentat - PKO BP. Modyfikacja cennika dała mu popraw w wyniku prowizyjnego już w II kwartale. W ślad za liderem poszli inni.

W Polsce drogo

Komisja Europejska przedstawiła niedawno informację na temat kosztów usług bankowych, ponoszonych przez konsumentów w krajach Unii. Przeciętnie roczne koszty usług bankowych w Polsce wyliczono na 73 euro, co dało nam 19. miejsce wśród 27 państw UE. Jeśli jednak uwzględnić wysokości PKB na głowę mieszkańca, to nasz kraj pojawia się już na czwartym miejscu.

Ani nadzór finansowy, ani Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zajmują się wysokością opłat bankowych - wskazuje "Rzeczpospolita".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24